Moskva dál blokuje přístup do Gori

Ruské jednotky i dnes blokují vstup do strategického města Gori na severu Gruzie a podle dostupných informací operují i v dalších oblastech Gruzie. Do Tbilisi přiletěla americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, která bude s gruzínskými představiteli jednat také o podpisu Gruzie pod mírový plán. ten dojednala Francie a Moskva ho podpořila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruské tanky na okraji Gori | Zdroj: ČTK

Přítomnost ruských vojáků u města Gori nicméně vyvolává pochyby o tom, zda Rusko dodrží podmínky úterního mírového plánu.

Americká ministryně zahraničí přijíždí do Tbilisi s jasným poselstvím, třeba, aby konflikt co nejdříve skončil. Prezidentu Michailu Saakašvilimu předloží Condoleezza Riceová dohodu o příměřím kterou včera dojednala ve Francii s prezidentem Nicolasem Sarkozym.

Na pomyslné druhé frontě, v černomořském letovisku Soči se bude ke smířlivějšímu postoji snažit přimět ruskou stranu německá kancléřka Angela Merkelová. Očekává se, že se pokusí přesvědčit ruského prezidenta Dmitrije Medveděva, aby přestal zpochybňovat územní celistvost Gruziea legitimitu místní vlády.

Rusko už včera potvrdilo, že začalo stahovat své jednotky z gruzínského města Gori, zároveň ale odmítlo upřesnit, do kdy by ruští vojáci měli odejít úplně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová: O míru budou jednat ženy

Gruzínský prezident Michail Saakašvili americké televizi CNN řekl, že návrh, se kterým dnes přijede šéfka americké diplomacie Riceová, musí "více prozkoumat." Sakašvili v interview také reagoval na prohlášení bývalého prezidenta Sovětského svazu Michaila Gorbačova. Ten řekl, že celou srážku vyprovokovala gruzínská strana.

"Jsem velmi překvapený, že se někdo jako Michail Gorbačov, kterého jsem si velice vážil, může zastávat tohoto počinu ze strany Ruska. Omlouvá vpád 1 200 tanků na území mojí země. To je víc, než kolik kdy překročilo hranice při ruské invazi do Afghánistánu nebo Československa. Domnívám se, že by nositel Nobelovy ceny za mír, kterým Gorbačov je, měl napomáhat ke světovému míru," zdůraznil," Sakašvili

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme