Moskva den po uragánu. Počet obětí stoupl na 16, starosta rodinám slibuje odškodnění

Rodiny obětí moskevského uragánu dostanou odškodné. Řekl to starosta města Sergej Sobjanin a přitom jim slíbil milion rublů, v přepočtu asi 420 tisíc korun. Radnice vichřici označuje za nevídanou, rádio Echo Moskvy mluví dokonce o nejničivějším uragánu za sto let. Počet obětí stoupl v úterý na 16, oznámily tamní úřady.

Moskva (Aktualizováno: 12:40 30. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejméně jedenáct obětí na životech si vyžádal silný poryv větru v Moskvě, více než 100 lidí se zranilo. | Zdroj: Reuters

Úřady v úterý potvrdily nejméně 16 mrtvých a přes 120 zraněných. Většina obětí podlehla zraněním, které způsobily padající stromy. Dva lidi ale zabil padající altán, na dalšího člověka spadla autobusová zastávka, kterou vítr vytrhl ze země, a jednoho muže v Krasnogorsku zase zabil kus uvolněného plechu.

Lékaři v 15 moskevských nemocnicích podle údajů radnice ošetřili celkem 146 lidí. Mezi 108 hospitalizovanými pacienty je 22 dětí. Jeden nezletilý je i mezi oběťmi. Osm raněných je ve vážném stavu.

Přes 18 tisíc lidí připravila vichřice o dodávky elektřiny, vítr odnášel střechy i prodejní stánky, vyvracel stromy a nejméně na jednom místě také semafor.

„Poškozeno je 243 domů, 135 sloupů pouličního osvětlení, přibližně dvě tisícovky aut a popadalo na 14 000 stromů," uvedl moskevský starosta Sergej Sobjanin.

Na sociálních sítích se objevilo třeba video, na kterém vítr odnesl nafukovací tenisový kurt. Ulicemi létaly prodejní stánky, větve a další trosky. Na jiném snímku se zase otáčivé dveře točí tak rychle, že jimi nikdo nemohl projít dovnitř ani ven. Videa plní zpravodajské servery i sociální sítě.

Na chvíli byla v pondělí v Moskvě zastavena i jedna linka metra. Trosky mimo jiné ničily také zaparkovaná auta, jak popsala třeba paní Jekatěřina: „Poškodilo mi to čelní sklo a zrcátko. O ničem dalším zatím nevím, protože přístup k autu mi blokuje ležící strom."

Dvě největší moskevská letiště dohromady zrušila 13 letů, další byly zpožděné. Podle řízení letového provozu ale všechna letadla přistála tam, kde měla.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme