Moskva den poté: prezident Medveděv slibuje pomstu

V Moskvě a moskevské oblasti byl na zítřek vyhlášen smutek za oběti včerejšího sebevražedného atentátu na letišti Domodědovo. Zahynulo při něm 35 lidí a téměř dvě stě bylo zraněno. Prezident Dmitrij Medvěděv slíbil, že pachatelé budou dopadeni a tvrdě potrestáni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dmitrij Medveděv | Foto: European Commission Audiovisual service

Podle státní agentury ITAR-TASS je minulostí varianta, že výbušninu pronesla do příletové haly žena.

Přehrát

00:00 / 00:00

Emil Sulejmanov (Fakulta sociálních věd UK) v pořadu Stalo se dnes

Vyšetřovatelé na základě informací od očitých svědků a záznamu letištních kamer již dospěli k nejpravděpodobnější verzi útoku:

"Atentát spáchal asi pětatřicetiletý muž evropského vzhledu, který měl na sobě, nebo v zavazadle, trhavinu."

Ruský prezident Dmitrij Medveděv slíbil, že organizátory dopadne. O tom, jak blízko jsou vyšetřovatelé odhalení viníků, však můžeme pouze spekulovat, řekl Emil Sulejmanov z Fakulty sociálních věd UK.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dorazín: Moskva den po výbuchu

Odpovědnost za atentát však podle Medveďeva něj nese i vedení letiště.

Medveďev: Objekty nejsou dostatečně střeženy

"Musíme si otevřeně přiznat, že tyto objekty jsou chráněny slabě," prohlásil Medveděv. Jako příklad země, kde ostraha funguje, uvedl Izrael.

Vydal také nařízení, aby ostrahu důležitých dopravních uzlů zajišťovala, vedle soukromé ochranky, také státní policie. Vedení letiště však tvrdí, že všechna příslušná opatření byla i včera dodržována.

Podle Víta Stříteckého z Ústavu mezinárodních vztahů jsou bezpečnostní opatření v Rusku, alespoň v porovnání s kontinentální Evropou, přísná již dnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vít Střítecký z Ústavu mezinárodních vztahů v Ozvěnách dne

Emil Sulejmanov k tomu dodal svůj pohled: "Tady obecně vidím problém, který je dost rozšířený v Rusku a postsovětských republikách obecně. Totiž ty bezpečnostní předpisy jako takové nejsou špatné.Ale nejsou špatné jenom na papíře, v praxi práce bezpečnostních složek pokulhává."

Ruští politici zneužívají "kavkazský problém"

Je však logické, že ani sebelepší opatření nemohou těmto útokům definitivně zabránit. Ohledně zmiňované inspirace Izraelem prohlásil, že inspiraci zde (a také v USA) nalézají všechny bezpečnostní služby. Momentálně jsou bezpečnostní opatření zesílena maximálně.

"Že za útokem stojí severokavkazští radikálové je poměrně velmi pravděpodobné," souhlasí Střítecký s většinovým názorem na viníky událostí.

Zmínil však také skutečnost, že "kavkazský problém" se pravidelně vynořuje před každými velkými volbami V Rusku. Především současný premiér, bývalý prezident Putin, umí využívat tohoto problému k zviditelnění.

„Spíše se soustředí na vojenské akce, než na vyjednávání,“ uzavřel Střítecký.

Martin Dorazín, Veronika Sedláčková, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme