Moskva dostihla Washington, stav jaderného arzenálu USA a Ruska je vyrovnaný

Rusko poprvé v 21. století dohnalo Ameriku v počtu jaderných zbraní. Píše o tom ruský list Vedomosti a odvolává se na údaje amerického ministerstva zahraničí. Obě země mají v tuto chvíli 1640 jaderných hlavic, rozmístěných na nosičích. Tedy v raketách, bombardérech nebo na ponorkách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká jaderná ponorka USS Maine

Americká jaderná ponorka USS Maine | Foto: US NAVY

O vyrovnání sil ve velikosti arzenálu nukleárních zbraní usilovaly Rusko a Spojené státy v době studené války. Podle odborníka na rusko-americké vztahy Petra Suchého měla Amerika nad tehdejším Sovětským svazem převahu od 40. do 60. let dvacátého století, od začátku 70. let pak došlo k vyrovnání stavu.

„Došlo k nastolení takzvané strategické parity. A v 80. letech dokonce Sovětský svaz v rámci strategických jaderných zbraní získává poměrně zajímavým způsobem náskok. To se pak mění s koncem studené války a s přijetím řady smluv spadajících do řady START, které ten počet zredukovaly,“ připomíná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rusko dohnalo USA v počtu jaderných hlavic. Téma pro Petra Suchého odborníka na ruskoamerické vztahy z Masarykovy univerzity Brno

Suchý také upozorňuje, že Rusko pokročilo i v oblasti modernizace jaderných zbraní. „Ten proces modernizace nezačal nyní. Lze pozorovat už řadu let zpátky. Je ambiciózní, pokrývá celou strategickou triádu od interkontinentálních balistických střel přes ponorky až po strategické bombardéry. Ale zejména v posledních pěti letech je pozornost věnovaná jaderným zbraním eminentní,“ popisuje.

Suchý ale nepovažuje tyto početní proměny za otevřené závody ve zbrojení. Zdůrazňuje, že přestože Rusko může třeba vyhrožovat použitím jaderných zbraní a snažit se polarizovat NATO, je podle něj pozitivní, že Moskva svůj arzenál modernizuje.

„Protože bude vyřazovat zastaralé systémy, které by mohly vést k nějaké neočekávané nehodě.“

„I Rusko musí dále snižovat počty jaderných zbraní na 550 kusů, jak se zavázalo v nové odzbrojovací smlouvě, která byla mezi oběma velmocemi uzavřená roku 2010 v Praze,“ upozorňuje Suchý.

Aktuální stav podle listu Vedomosti činí k 1. září letošního roku 912 amerických nosičů jaderných zbraní oproti 911 ruským. Avšak rozmístěných nosičů mají Spojené státy více, 794 ku 528. Ale v počtu jaderných hlavic, které mají obě velmoci na "rozmístěných nosičích", poměr činí 1642 ku 1643 na ruské straně.

Mezi rozmístěné nosiče se nepočítá například jaderná ponorka, pokud připluje k opravě a je po tuto dobu zbavena svých raket.

Pavel Novák, ČTK, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme