‚Nejstrašnější období v historii.‘ Tisíce lidí četly v Moskvě jména obětí komunistických represí

Před sídlem ruské tajné služby v Moskvě se v pondělí sešly tisíce lidí, kde dopoledne začala akce Navrácení jmen. Organizace Memorial ji organizuje už po dvanácté. Projekt má připomenout jména sta tisíců lidí, kteří byli z politických důvodů popraveni, zahynuli v komunistických táborech nebo tam strávili spoustu let.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účastníci u „soloveckého kamene“ na moskevském náměstí Lubjanka předčítali jména, ale i krátké výňatky z životopisů zhruba 40 tisíců obětí takzvaného velkého teroru 1937 a 1938 v Moskvě. Žulový balvan pochází symbolicky ze Soloveckých ostrovů, kde byl založen první z nechvalně známých vězeňských táborů, gulagů.

Moskva nakonec povolila čtení jmen obětí před sídlem KGB. Původně to nešlo kvůli stavebním pracím

Číst článek

Lidé v pondělí u památníku pokládali také svíčky a květiny. Kromě jmen svých příbuzných čtou někteří i jedno až dvě jména neznámých lidí. Podle ruských médií se přesto za 11 let ještě nepodařilo dlouhý seznam obětí dočíst celý. Seznam zavražděných sestavil Memorial, který má přístup ke státnímu archivu.

Zničení vzpomínek

„Totalitní stát nejen zabíjel lidi – snažil se vymazat jejich jména z dějin a zničit jakoukoliv vzpomínku na ně. Návrat jejich jmen, návrat vzpomínky o hanobených a zavražděných je odmítáním diktatury, je to náš krok ke svobodě,“ uvedli organizátoři události na svém webu.

Studentka moskevské univerzity Anna Briliatová byla jen jednou z mnoha set tisíc nevinných obětí tzv. „velkého teroru“.

Moskevská radnice nepovolila vzpomínkovou akci u sídla tajné služby. Staví se tam, hájí se

Číst článek

Její synovec, pan Kazijev, dodává, že nebyla prostě jen bez soudu popravena, ale zvěrsky zavražděná v lese u Sandarmochu na severu Ruska v roce 1937.

„Bylo to nejstrašnější období v historii naší země, které se může zopakovat, protože systém, který vládne dnes, je příbuzným a nástupcem tehdejšího systému, a v kterékoli chvíli se může zvrhnout v politické represe,“ řekl Radiožurnálu jeden z opozičních vůdců a někdejší reformátor Grigorij Javlinskij.

Vzpomínkové akce se v pondělí podle rozhlasu Echo Moskvy zúčastnilo i 30 zahraničních velvyslanců a dalších diplomatů v Rusku, mezi nimi i velvyslanci Británie, Francie a Německa. K památníku položili květiny. Čtení jmen končí večer.

Pietní akce se konala i v běloruské metropoli Minsku. Podle agentury Reuters asi dvě desítky lidí se sešly u sídla tamní tajné služby KGB, kde zapálily svíčky za více než stovku obětí stalinských represí.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme