Moskva kritizuje pozorovatele OBSE v Abcházii

Rusko kritizuje mezinárodní pozorovatele působící v separatistickém gruzínském regionu Abcházii. Moskva obvinila misi Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, že neplní své závazky a údajně nadržuje Gruzii. Pozorovatelé mají na klid na jižním Kavkaze dohlížet po krátké srpnové válce mezi Ruskem a Gruzií, kterou vyvolal spor o dvě separatistické provincie. Moskva po konfliktu přiznala Abcházii i Jižní Osetii nezávislost, Tbilisi ale oba regiony nadále považuje za své území.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

Předseda horní komory ruského parlamentu Sergej Mironov varoval před novým vyostřením situace v Abcházii, k němuž by prý mohlo dojít následkem toho, že pozorovatelé OBSE "nic nedělají" a navíc jsou příliš shovívaví ke Gruzii, kterou Moskva viní ze snahy destabilizovat situaci.

Dosud se v takzvané zóně konfliktu pohybovali pouze ruští vojáci, kteří se - jak šéf ruské Rady federace tvrdí - starali o klid v separatistickém regionu lépe. Představitelé OBSE obvinění odmítají; naopak se už před několika dny shodli se samotnými abchazskými zástupci na další spolupráci.

Kromě civilních a vojenských pozorovatelů OBSE působí od počátku října na území Gruzie i mise Evropské unie. Více než dvě stovky pozorovatelů mají pomoci k tomu, aby se situace vrátila po srpnovém konfliktu do normálu.

Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme