Moskva kritizuje pozorovatele OBSE v Abcházii

Rusko kritizuje mezinárodní pozorovatele působící v separatistickém gruzínském regionu Abcházii. Moskva obvinila misi Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, že neplní své závazky a údajně nadržuje Gruzii. Pozorovatelé mají na klid na jižním Kavkaze dohlížet po krátké srpnové válce mezi Ruskem a Gruzií, kterou vyvolal spor o dvě separatistické provincie. Moskva po konfliktu přiznala Abcházii i Jižní Osetii nezávislost, Tbilisi ale oba regiony nadále považuje za své území.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

Předseda horní komory ruského parlamentu Sergej Mironov varoval před novým vyostřením situace v Abcházii, k němuž by prý mohlo dojít následkem toho, že pozorovatelé OBSE "nic nedělají" a navíc jsou příliš shovívaví ke Gruzii, kterou Moskva viní ze snahy destabilizovat situaci.

Dosud se v takzvané zóně konfliktu pohybovali pouze ruští vojáci, kteří se - jak šéf ruské Rady federace tvrdí - starali o klid v separatistickém regionu lépe. Představitelé OBSE obvinění odmítají; naopak se už před několika dny shodli se samotnými abchazskými zástupci na další spolupráci.

Kromě civilních a vojenských pozorovatelů OBSE působí od počátku října na území Gruzie i mise Evropské unie. Více než dvě stovky pozorovatelů mají pomoci k tomu, aby se situace vrátila po srpnovém konfliktu do normálu.

Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme