Na nedokončené dráze na moskevském letišti přistál ruský letoun. Důvodem mohlo být špatné počasí

Ruský letoun Suchoj Superjet SSJ-100 ve čtvrtek přistál na moskevském letišti Domodědovo – ale na ještě nedokončené vzletové a přistávací dráze. Neobvyklé přistání si podle ujištění letiště nevyžádalo žádné oběti ani zraněné.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Civilní letadlo Suchoj Superjet 100 (SSJ-100) | Foto: Marina Lystseva/TASS | Zdroj: Fotobanka Profimedia (5012640)

Společnost IrAero, jejíž letoun zajišťoval charterový let ze sibiřské Sabetty do Domodědova, ujistila, že letadlo je v pořádku, stejně tak cestující, ale incident je nutné objasnit. Přistáním se zabývá prokuratura.

„Zatím jako základní verzi posuzujeme počínání posádky ve složitých meteorologických podmínkách. Piloti se mohli za nedostatečné viditelnosti dopustit chyby,“ uvedl zdroj agentury Interfax.

Domodědovo disponuje zatím dvěma vzletovými a přistávacími drahami, třetí se staví od roku 2014. Vypadá skoro jako dokončená a vede souběžně s jednou ze stávajících drah.

Loni v květnu si nouzové přistání letounu SSJ-100 společnosti Aeroflot na jiném moskevském letišti Šeremeťjevo vyžádalo životy 41 lidí, včetně jednoho člena posádky. Ze 78 lidí na palubě přežilo jen 37.

Přístavní město Sabetta v ústí sibiřské řeky Ob je známé především největším ruským závodem na zkapalněný zemní plyn.

Společnost IrAero podle zpráv médií z minulého týdne požádalo výrobce letounů SSJ-100, aby ji uhradil ztráty ve výši 1,9 miliardy rublů (asi 700 milionů korun), způsobené neuspokojivým technickým stavem nových letadel; z devíti strojů SSJ-100 v parku aerolinek je momentálně letuschopných jen pět.

Server Newsru.com poznamenal, že letoun SSJ-100 byl vyvinut především s myšlenkou na vývoz, ale na světovém trhu neobstál právě kvůli potížím se servisem a udržením v letuschopném stavu. Ze 186 vyrobených strojů třetina létá v barvách Aeroflotu v „netržních podmínkách“. Stroje jsou sestaveny z mnoha zahraničních součástek a provozovatelé si stěžují, že kvůli nedostatku náhradních dílů jsou běžné odstávky trvající celé měsíce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme