Moskva lituje přístupu EU k dohodě o strategickém partnerství

Evropská unie odsoudila uznání nezávislosti gruzínských provincií Abcházie a Jižní Osetie Ruskem. Pozastavila také jednání o dohodě o strategickém partnerství, která začala v červnu. Nebudou pokračovat, pokud se ruské jednotky nestáhnou do pozic před vypuknutím konfliktu. Rusko rozhodnutí EU lituje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

Ruští vojáci mají zaujmout svá místa z doby před 7.srpnem do týdne. Příští pondělí se do Moskvy vydají předseda Evropské komise Barroso, vysoký představitel Unie pro zahraniční politiku Solana a francouzský prezident Sarkozy.

Pokud do té doby Moskva nesplní podmínky příměří, k dalším jednáním o strategickém partnerství nedojde. Jiné sankční kroky Unie vůči Rusku zatím nepodniká. Orientuje se hlavně na pomoc Gruzii.

Podle českého premiéra Topolánka půjde o vytvoření pevnějších vztahů s touto zemí : "Usnadňování udělování víz. Případné vytvoření úplné a prohloubené zóny volného obchodu a to, co jsme chtěli my a to je svolání donorské mezinárodní konference, která by přispívala k obnově Gruzie."

"Poslední vývoj v regionu ukazuje potřebu Evropy zintenzivnit úsilí s ohledem na energetickou bezpečnost. Což je téma českého předsednictví, aniž jsme tušili jak důležité," připomněl po schůzce premiér Mirek Topolánek.

Moskva závěrů summitu lituje

Rusko rozhodnutí Evropské unie odložit jednání o strategickém partnerství Bruselu s Moskvou lituje. S odvoláním na představitele ruského ministerstva zahraničí to uvedla agentura Interfax. Zároveň citovala stálého velvyslance Ruska při Evropské unii, který označil výsledky summitu sedmadvacítky za nekorektní. Výsledky summitu podle ruských představitelů prý nicméně není třeba dramatizovat.

Ruský vyslanec v Bruselu Vladimir Čižov agentuře Interfax řekl, že výsledky summitu dokazují, že si evropští představitelé zachovali smysl pro proporce. Pokud prý ale Evropa chce znovu přehodnotit vztahy s Ruskem, pak se Moskva zachová podobně.

Také někteří prokremelští politologové mají za to, že schůzka sedmadvacítky nebude mít pro Rusko vážnější důsledky. Její výsledek podle ruských expertů dokazuje, že Evropa nechce řešit spor o Jižní Osetii a Abcházii s Moskvou konfrontací.

O dalších vztazích bude dnes na úrovni velvyslanců debatovat v Bruselu také rada NATO - Rusko. Ruský zástupce při alianci Dmitrij Rogozin už se nechal slyšet, že Moskva doufá v podobný výsledek a v to, že členové nato při rozhodování údajně nepodlehnou vlivu Spojených států.

Milan Kopp, Pavel Novák, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme