Moskva má pochybnosti o společném protiraketovém systému

Členské země NATO se v Lisabonu chystají na zahájení vrcholné schůzky označované za nejdůležitější v 61leté historii fungování Severoatlantické aliance. Očekáván je i ruský prezident.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

28 členů chce vytvořit novou koncepci dalšího rozvoje aliance a také obranných strategií pro příští desetiletí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lenka Kabrhelová informuje o ruské účast ina summitu NATO

Setkání se v sobotu zúčastní i ruský prezident Dmitrij Medvěděv. Aliance se s Ruskem snaží najít společnou řeč v otázce Afghánistánu, ale také možného vybudování společného systému protiraketové obrany.

Ruský prezident přiveze podle moskevského vyslance při alianci Dmitrije Rogozina do Lisabonu řadu nových podnětů. Rogozin ale v předvečer vrcholné schůzky zapochyboval o možnosti vytvořit jednotný systém protiraketové obrany.

Podle Rogozina by tak vyvstala otázka, kdo by o použití protiraketového deštníku rozhodoval v kritické situaci. Ani Rusko ani NATo podle něj nejsou připraveni poskytnout druhému právo nakládat vlastním zařízením.

Rogozin zároveň mírnil očekávání týkající se druhého klíčového tématu - Afghánistánu. Přesto že Rusko už dříve slíbilo pomoc s dodávkami zbraní afghánské armádě a také ulehčení podmínek transportu nákladů NATO přes vlastní území.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme