Moskva neplní podle Varšavy podmínky mírového plánu pro Gruzii

Ruská armáda je stále na gruzínském území. Moskva tak dosud nesplnila slib o stažení svých vojáků na linii před vypuknutím rusko-gruzínského konfliktu letos v srpnu. Napsal to polský prezident Lech Kaczyński ve zvláštním dopise předsedovi Evropské komise José Manuelu Barrosovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gruzie - území | Foto: ČRo

Prezident Kaczyński upozorňuje na fakt, že pod kontrolou ruských (respektive jihosetinských a abchazských) vojsk jsou území, která tyto jednotky ovládly po sedmém srpnu. Tehdy v Gruzii vypukl konflikt se separatistickou Jižní Osetií, podporovanou Moskvou.

Lech Kaczyński píše, že Rusko nesplnilo hlavní podmínku mírového plánu, o čemž se sám na vlastní kůži o minulém víkendu přesvědčil. Kolona vozidel s prezidenty Gruzie a Polska se dostala pod palbu z kulometů v blízkosti jihoosetinské hranice.

Podle ruské strany to byla gruzínská provokace. Polský prezident je ale přesvědčený, že na něj stříleli Rusové. Každý, kdo tvrdí něco jiného, je příslušníkem proruské lobby, prohlásil Lech Kaczyński.

Martin Dorazín, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme