Moskva obvinila NATO, že hromadí vojska u hranic s Ruskem

Ruské ministerstvo obrany ve čtvrtek obvinilo Severoatlantickou alianci, že využila hysterie kolem cvičení Západ 2017 a rozmístila v Polsku a Pobaltí u hranic s Ruskem celou obrněnou divizi. NATO prý tímto krokem porušuje smlouvu s Ruskem.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obrněná vozidla a helikoptéry při cvičení Západ 2017

Obrněná vozidla a helikoptéry při cvičení Západ 2017 | Foto: Vasily Fedosenko | Zdroj: Reuters

Ruské a běloruské jednotky v září při hranicích zemí NATO uspořádaly strategické cvičení Západ 2017, které aliance označila za neprůhledné a obvinila Moskvu z možné přípravy provokace či agrese vůči východnímu křídlu NATO. V Bruselu panovala obava, že ruské jednotky v předsunutých pozicích i po vojenském cvičení zůstanou.

Rusko obavy NATO označilo za neodůvodněné a po ukončení manévrů oznámilo, že všichni vojáci se i s technikou vrátili do domovských posádek.

NATO: Rusko útočí na chytré telefony našich vojáků. Misi v Pobaltí ale neohrozí

Číst článek

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov ve čtvrtek v Moskvě prohlásil, že na pozadí hysterie kolem cvičení Západ 2017 NATO nenápadně přesunulo do Polska druhou obrněnou brigádu armády USA i s vojenskou technikou. Spolu s výzbrojí třetí obrněné brigády, ponechanou v Polsku a Pobaltí, tak prý je na východě NATO rozmístěna už celá americká divize, kterou lze během dvou hodin doplnit mužstvem z nejbližší americké základny v Německu.

Moskva zvažuje odvetná opatření

Přítomnost armády USA v Polsku a Pobaltí podle mluvčího odporuje smlouvě mezi NATO a Ruskem. Ruské agentury ve čtvrtek také tlumočily vyjádření předsedy výboru obrany ruské Státní dumy Vladimira Šamanova, že Moskva zvažuje odvetná opatření v podobě rozmístění dalšího raketového systému Iskander v enklávě Kaliningrad na břehu Baltského moře.

Mobilní rakety krátkého doletu Iskander již Rusko v Kaliningradu má, a to od konce loňského roku, což Spojené státy označily za neopodstatněný krok, který destabilizuje evropskou bezpečnost. Tyto střely mohou s vysokou přesností zasáhnout cíle ve vzdálenosti až 500 kilometrů. Opatřeny mohou být jak konvenčními, tak jadernými hlavicemi, napsala agentura AP.

NATO se na summitu ve Varšavě loni v červenci rozhodlo vyslat do Polska, Pobaltí, Rumunska a Bulharska celkem čtyři prapory, a rovněž americkou obrněnou brigádu. Na posílení východního křídla NATO se aliance shodla kvůli obavám, které mají její východní členové z postupu Ruska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme