Moskva odmítá důkazy o použití chemických zbraní v Sýrii. Jde podle ní o podvrh

Rusko v pátek kritizovalo Spojené státy a jejich spojence, že se spolehli na padělané důkazy, když obvinili syrskou vládu z chemických útoků na civilisty. Ruská ministerstva zahraničí a obrany také vytkla Mezinárodní organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), že objektivně neprozkoumala údajné chemické útoky a že podléhá politické kontrole. Rusko je blízkým spojencem Damašku, který obvinění z použití chemických zbraní popírá.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílé přilby, oficiálním názvem Syrská civilní obrana je dobrovolnická organizace civilní obrany.

Bílé přilby, oficiálním názvem Syrská civilní obrana je dobrovolnická organizace civilní obrany. | Zdroj: Reuters

„Mise OPCW pro chemické zbraně v Sýrii se chce politicky zalíbit, její působení nemá nic společného s objektivitou a nestranností,“ prohlásil náčelník vojsk radiační, chemické a biologické ochrany ruských ozbrojených sil generál Igor Kirillov. Tvrdil, že vyšetřovatelé z OPWC nenavštívili místa, kde údajně byl použit sarin a chlor, a uvěřili důkazům, které vyrobili opoziční aktivisté.

„USA, Británie, Francie a jejich spojenci uvedli mezinárodní společenství v omyl tím, že spoléhají na vykonstruovaná obvinění, že Sýrie s ruskou pomocí porušuje zákaz chemických zbraní,“ řekl generál Kirillov.

'Jsou to teroristé placení Sorosem.' Ruská propaganda se snaží zdiskreditovat syrské Bílé přilby

Číst článek

Bílé přilby

Kirillov tvrdil, že bílé přilby působící v oblastech kontrolovaných povstalci měly vzorky chemických látek a za pomoci výbušnin vyrobily krátery, aby vypadaly jako výsledek bombardování. Aktivisté na snímcích, které pořídili, pracovali na místě údajného použití sarinu bez ochranných prostředků, což by nebylo možné, kdyby tam skutečně byl použit nervový plyn, dodal.

Kirillov se vysmíval snímkům masivních kanystrů s plynem, které podle aktivistů byly svrhávány z vrtulníků vládních sil při údajném chemickém útoku na město Dúmá u Damašku 7. dubna. „Je překvapivé, že metrákové zásobníky nepoškodily nádobí a nábytek - nepoškozené zůstalo dokonce i lůžko, na které kanystr spadl, a to naznačuje, že nádoba byla do místnosti vtažena, jak ukazují i stopy na podlaze,“ řekl.

Porušení mezinárodního práva

Syrská armáda demobilizuje. Vládní režim ovládá už 60 procent země

Číst článek

Údajné použití chemických zbraní v Dúmě vyvolalo odvetu v podobě odpálení střel USA, Británie a Francie, což Rusko odsoudilo jako porušení mezinárodního práva.

Tým vyšetřovatelů OPCW nemá pověření, aby určoval viníky. Společný tým OSN a OPCW, který měl tento úkol, byl zrušen poté, co Rusko, blízký spojenec syrské vlády, loni vetovalo rezoluci Rady bezpečnosti OSN o prodloužení mandátu této mise.

Kirillov kritizoval OPCW za to, že přehlíží údajné odhalení povstaleckých arzenálů, které obsahovaly více než 40 tun chloru a dalších otravných látek. Tvrdil také, že povstalecká laboratoř v Dúmě, odhalená po dobytí města vládními silami, obsahovala složky používané při výrobě hořčičného plynu. V téže laboratoři byl podle něj také nalezen podobný kanystr s chlorem, jaký byl údajně použit při dubnovém útoku.

Látky vyrobené v Evropě

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na stejné tiskové konferenci tvrdila, že v laboratoři byly látky vyrobené v západní Evropě.

Generál Kirillov také uvedl, že zpráva OPCW z minulého týdne o použití sarinu a chloru u města Latámina a u vsi Chán Šajchún loni v březnu v provincii Hamá se rovněž opírá o podvržené důkazy. Snímky, které údajně prokazují nasazení bomby se sarinem, podle něj zachycují střepiny konvenční munice a vzorky chemických látek byly podle něj podvrženy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme