Moskva podepsala příměří, ruské jednotky ale zůstávají v Gruzii

Ruský prezident Dmitrij Medveděv podepsal dohodu o příměří s Gruzií. Vyjednal to jeho francouzský protějšek Nicolas Sarkozy při návštěvě Moskvy. Gruzínský prezident Michail Saakašvili dokument podepsal včera v Tbilisi po jednání s šéfkou americké diplomacie Condoleezzou Riceovou. Hlavním požadavkem šestibodového plánu je stažení ruské armády a odchod jejích vojáků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruské tanky na okraji Gori

Ruské tanky na okraji Gori | Zdroj: ČTK

Navzdory podepsanému příměří s Gruziíale i nadále v oblasti operují ruské jednotky. Podepsaná dohoda se týká jen příměří a odchodu ruských jednotek ze země, nesouvisí ale s budoucností seperatistických regionů Jižní Osetie a Abcházie.

Zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová hlásila, že podle svědků se ruské tanky přes noc přiblížily až na 40 kilometrů od Tbilisi, tedy vůbec nejblíže hlavnímu městu od počátku konfliktu. Ruské jednotky mají stále pod kontrolou také město Gori u hranic s Jižní Osetií. Zůstávají i v přístavu Poti a ve městě Senaki.

Ruští vojáci se z konfliktních zón v Gruzii prý stáhnou teprve poté, co v nich budou realizována "dodatečná bezpečnostní opatření". Podle agentury Reuters to řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov; tato dodatečná opatření ale nekonkretizoval.

Konflikt začal před více než týdnem gruzínskými útoky na Jižní Osetii, která se odtrhla od této postsovětské republiky v devadesátých letech. Na to Moskva reagovala pozemními i leteckými protiútoky na území Gruzie.

Schröder považuje Saakašviliho za hazardéra

"Spouštěcím mechanismem" posledních bojů na Kavkaze byla "invaze Gruzínců do Jižní Osetie". V rozhovoru pro německý týdeník Der Spiegel to prohlásil bývalý spolkový kancléř Gerhard Schröder. Ten v souvislosti s děním v Gruzii nevidí důvod pro změnu německé politiky vůči Rusku.

Gerhard Schröder na stránkách Spiegelu taky varuje před brzkým přijetím Gruzie do řad Severoatlantické aliance. "Šance na vstup Tbilisi do NATO se po nejnovějších událostech posunuly do vzdálenější budoucnosti," myslí si německý ex-kancléř, známý svými velmi přátelskými vztahy s ruským premiérem Vladimirem Putinem. Gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho pak Schröder označil doslova za "hazardéra".

Bývalý šéf spolkové vlády nevidí důvod, proč by mělo Německo opouštět koncepci strategického partnerství mezi Berlínem a Moskvou. "Nevím, proč by se Rusko mělo démonizovat. Já ho chápu jako součást Evropy," dodal Schröder.

Nynější německá kancléřka Angela Merkelová, která včera jednala s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem, označila některé kroky ruské strany za nepřiměřené. Merkelová vyzvala ke stažení ruských jednotek z centrálních oblastí Gruzie a zdůraznila, že základním bodem pro urovnání konfliktu na Kavkaze musí být zachování územní celistvosti Gruzie.

Jiří Hošek, Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme