Moskva podpořila běloruský režim, volby prý byly svobodné

Parlamentní volby v Bělorusku doprovází tvrdá kritika, neuspěl v nich totiž jediný zástupce opozice. Pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě tvrdí, že nikdo mimo vládní tábor neměl vůbec šanci. Režimu Alexandra Lukašenka se ale zastala Moskva. Podle ruského ministerstva zahraničí není pochyb, že běloruští občané mohli svobodně vyjádřit svou vůli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělorusové volili nové poslance | Zdroj: Reuters

„Komentář byl zjevně směřován jednak k mezinárodním pozorovatelům, ale určitě byl mířen i dovnitř samotného Ruska, protože tady zní výtky volebních pozorovatelů poměrně povědomě,“ myslí si moskevská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Českého rozhlasu v Moskvě Lenka Kabrhelová přiblížila vztahy mezi Ruskem a Běloruskem

Loňské parlamentní volby v Rusku provázela vlna masových protestů. Podle Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě se hlasování neodehrálo ve svobodném konkurenčním prostředí. Volební pozorovatelé upozorňovali na manipulaci s hlasy nebo omezování opozičních kandidátů.

Vztahy mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho běloruským protějškem jsou přitom dlouhodobě poměrně složité. Výrok o volbách ale potvrzuje, že alespoň na mezinárodním poli má běloruský režim plné zastání Kremlu.

V posledních letech se vztahy vyhrotily zejména před běloruskými prezidentskými volbami. Tehdy Moskvu rozezlilo, že si Lukašenko vedl z ruského pohledu velmi svévolně v řadě otázek, které se Moskvy úzce dotýkaly. Jednalo se například o celní unii Běloruska s Ruskem a Kazachstánem.

Půjčky výměnou za tranzit ropy

Jindy byly na pořadu dne debaty o možném sbližování Běloruska se Západem, což Kreml pozoroval s velkou nervozitou. Ruská státní televize v té době odvysílala několik pořadů, které měly podle vyjádření tvůrců dokumentovat korupční praktiky běloruského prezidenta a jeho klanu.

Ruští komentátoři to hodnotili tak, že Moskva dala Minsku jasně najevo, do čí zájmové oblasti patří. Vztahy se Západem má Bělorusko v současnosti velmi vyostřené, což vede k utužení vazeb na Rusko.

Země spolu udržují oboustranně výhodné kontakty. Bělorusko má pro svého souseda význam jako politický spojenec v regionu. Přes jeho území zároveň vedou tranzitní cesty pro ruskou ropu a ruský plyn.

Bělorusko naopak vidí v Rusku jednu z mála možností, jak řešit rozsáhlé ekonomické problémy. Rusko už poskytlo Minsku čtyři a půl miliardy dolarů v různých půjčkách a investicích výměnou za přístup ke strategickému průmyslovému zázemí, především k plynovodům.

Lenka Kabrhelová, Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme