Moskva požádala Londýn o vydání miliardáře Berezovského

Ruské úřady potvrdily, že začaly trestně stíhat miliardáře Borise Berezovského žijícího v exilu ve Velké Británii. Důvodem jsou jeho výroky pro britský deník Guardian. Tomu Berezovskij řekl, že se v Rusku snaží zorganizovat revoluci, která by svrhla prezidenta Vladimira Putina. Později svá slova zmírnil s tím, že odmítá násilí. Ruské úřady ale přesto žádají jeho okamžité vydání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boris Berezovskij | Zdroj: ČTK

Ruský generální prokurátor Jurij Čajka potvrdil, že jeho úřad zahájil proti Borisi Berezovskému nové trestní stíhání. Rozhovor miliardáře pro list Guardian je podle něj otevřenou výzvou k násilné změně ústavního pořádku.

Berezovskij, který získal politický azyl v Británii v roce 2003, prohlásil, že ke změně režimu prezidenta Putina je zapotřebí síly. Zároveň řekl, že poskytuje finanční prostředky nejmenovaným příslušníkům ruské politické elity, kteří usilují o změnu vlády v Moskvě. Podnikatel viní prezidenta Vladimira Putina z narušování demokratických reforem v Rusku a nedodržování ústavy.

Kreml jeho slova pobouřila, ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyzval britské úřady k vydání Berezovského s tím, že jeho výroky jsou rozporu s právem na politický azyl v Británii.

Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme