Moskva pro rychlý návrat inspektorů OSN do Bagdádu

Prezident Vladimir Putin vyzval k co nejrychlejšímu návratu inspektorů OSN do Iráku. Současně Moskva nadále odmítá jakoukoli novou rezoluci OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: All-moscow.ru

Podle náměstka ruského ministra zahraničí Jurij Fedotov jsou existující rezoluce Rady bezpečnosti OSN k irácké otázce dostačující. Návrh nového dokumentu vypracoval Bílý dům spolu s Londýnem.

Kromě zpřísněných podmínek pro inspekce požadují také právo automatického úderu, pokud Bagdád nebude plnit některý z požadavků OSN. Právě možnost automatického úderu je nepřijatelná nejen pro Rusko, ale i pro ostatní stálé členy Rady Bezpečnosti, Francii a Čínu.

Vedoucí zbrojních inspektorů OSN Hans Blix už vypovídal před Radou bezpečnosti a informoval o vídeňském jednání s iráckými činiteli, které skončilo dohodou o brzkém návratu inspektorů do země, a také o naplňování původních rezolucí, které Bagdád doposud odmítl respektovat.

Jak uvedl zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Miroslav Konvalina, Hans Blix by rád vyslal přípravný tým do Bagdádu během dvou týdnů. To se však nelíbí Američanům a Britům, kteří se mimo jiné obávají, že by se inspektoři mohli stát rukojmími v případě jejich vojenského zásahu proti režimu Saddáma Husajna.

Zbrojní inspektoři zároveň vyjádřili ochotu odložit odjezd do Iráku, dokud Rada bezpečnosti jedná o nové rezoluci o Iráku. Odložení odjezdu inspektorů po schválení nové rezoluce požadují USA a Británie.

Milan Kopp, Terezie Zemánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme