‚My, Rusko, jsme se stali bezbožnými.‘ Senior kritizoval bombardování, soud ho poslal do vězení

Sedmiletý trest vězení uložil ve čtvrtek 30. března moskevský soud důchodci, který na sociální síti komentoval ruské bombardování Kyjeva a Mariupolu. Podle soudu se provinil šířením „falešných zpráv“ o ruské armádě, píší ruská média.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve městě ještě zbyla ruská propaganda

Ruský důchodce byl odsouzen za „šíření lží.“ (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Kolařík

„Zabíjení dětí a žen, na Prvním kanále pějeme písně. My, Rusko, jsme se stali bezbožnými. Odpusť nám, Pane!“ napsal podle serveru Meduza 63letý Michail Simonov na sociální síť VKontakte.

Lenin je houba a Zelenskyj narkoman. Paralela mezi sovětskou satirou a současnou ruskou propagandou

Číst článek

„Ruští piloti bombardují děti,“ zněl další komentář. Simonov soudu řekl, že příspěvky napsal v reakci na článek o bombardování divadla Mariupolu a ukrajinské metropole. Na sociálních sítích pak zopakoval to, co si přečetl, protože litoval promarněných životů.

„Vždycky jsem věřil a stále věřím, že lidský život je absolutní hodnotou, který by měla být prioritou, ačkoliv si to v naší zemi nemyslí. Byl jsem tak vychovaný,“ řekl před soudem Simonov. Jeho právník argumentoval, že stránku obžalovaného sledovali v době zveřejnění komentářů jen dva lidé. Muž navíc následně příspěvky smazal.

Rusové podle Kyjeva u Bachmutu postoupili. Wagnerovci útočí ve městě, armáda na severu a jihu

Číst článek

Simonov ale podle prokuratury v příspěvcích podrýval autoritu ruské armády a uživatele sociální sítě klamal ohledně zákonnosti konání ozbrojených sil. Sílu jeho slov nelze podceňovat, uvedla podle ruskojazyčného serveru BBC prokuratura. Důchodcovy výroky označila za „nůž v zádech ruské armády“.

Rusko zavedlo tresty za „šíření lží“ o ruské armádě a její „diskreditaci“ krátce poté, co loni v únoru ruská armáda podnikla invazi na Ukrajinu. Zákon je namířen proti všem, kdo veřejně odmítají oficiální výklad Moskvy o dění v sousední zemi. Za jeho porušení hrozí až 15 let vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme