Moskva zavádí kvůli nedělním protestům mimořádná opatření, zavře i některé stanice metra

Úřady v ruské metropoli uzavřou v neděli kvůli chystaným demonstracím sedm stanic metra a řadu ulic v samém centru Moskvy. Mimo provoz zůstanou i restaurace, obchody a další podniky. Radnice tak reagují na plánované protesty proti zatčení opozičního politika Alexeje Navalného a proti režimu prezidenta Vladimira Putina. Minulý víkend vyšli lidé do ulic v desítkách měst po celé zemi.

Od stálého zpravodaje Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální prokuratura před nedělí varovala, že případné násilnosti můžou být stíhané i jako masové nepokoje. Hrozí za to až několikaleté vězení. | Foto: Ivana Milenkovičová | Zdroj: Český rozhlas

Ruské úřady považují protesty za nelegální a demonstrantům hrozí zatčením. V minulých dnech k nim přibyla i řada blízkých spolupracovníků Alexeje Navalného a šéfů jeho regionálních štábů.

‚Svobodu Navalnému, svobodu Rusku.‘ V Moskvě a dalších městech protestovali proti zatčení Navalného

Číst článek

Za údajné porušení protiepidemických opatření poslal soud na dva měsíce do domácího vězení mimo jiné politikova bratra Olega.

Generální prokuratura před nedělí varovala, že případné násilnosti můžou být stíhané i jako masové nepokoje. Hrozí za to až několikaleté vězení.

Minulý týden do ulic vyšly desítky tisíc lidí napříč celou zemí a požadovaly Navalného propuštění. Policie demonstrace označila za nelegální a podle organizace, která monitoruje policejní zásahy, zadržela kolem 4000 lidí. Oficiální počet zadržených ale není znám.

Protestní akce většina měst minulý týden nepovolovala a odkazovala se na hygienická opatření. Přesto se ale lidé i skrze sociální sítě zmobilizovali a do ulic vyrazili.

Studentům hrozily úřady vyloučením a policie po výhrůžkách zakročila násilně například na Puškinském náměstí v Moskvě.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme