Ruská prokuratura po kritice veřejnosti požaduje podmínečné propuštění herce Ustinova

Ruská generální prokuratura po ostré kritice veřejnosti žádá soud o propuštění herce Pavla Ustinova. Ten podle úřadů napadl policisty při protivládní demonstraci na začátku srpna. Soud ho za to poslal na tři a půl roku do vězení. Hned několik videí sdílených na sociálních sítích ale dokazuje, že se Ustinov nebránil. V uplynulých dnech na to upozorňovala některá ruská nezávislá média a online petice.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský herec Pavel Ustinov u soudu. | Foto: Evgenia Novozhenina | Zdroj: Reuters

Protestní akci v Moskvě lidé svolali po rozhodnutí městské a po odvolání i ústřední volební komise zamítnout kandidaturu více než 50 opozičních politiků pro komunální volby konané 8. září. To vše kvůli údajným formálním nedostatkům při shromažďování podpisů potřebných k registraci.

Chybějící servery, prázdné trezory. Ruské úřady provedly razii v kancelářích opozičníka Navalného

Číst článek

Na místě byl i herec Pavel Ustinov. Podle soudu napadl skupinu policistů, která ho později zadržela. Jednoho z nich prý zranil. Jenže hned několik videozáznamů z demonstrace zabraných z různých úhlů svědčí o opaku. 

Na jednom z nich je vidět, jak skupina těžkooděnců z ničeho nic Ustinova srazí k zemi a začne ho mlátit obušky. Silné údery jsou slyšet i ve zvuku. Sám herec tvrdí, že byl na demonstraci náhodou, nebránil se a v době zadržení měl telefon v ruce.

Petice za propuštění

Pod online petici žádající jeho propuštění se podepsalo téměř 140 tisíc lidí. Generálního prokurátora Jurije Čajku pak vyzvali šéfredaktoři nezávislých médií - rádia Echo Moskvy, deníku Novaja Gazeta a televize Dožď, aby prověřil rozhodování soudu v případech odsouzených účastníků protivládních demonstrací.

Přidal se ale i vysoce postavený představitel vládnoucí strany Jednotné Rusko Andrej Turčak, který mluví o nehorázné nespravedlnosti. Anebo šéfredaktorka ruské státem financované televize RT Margarita Simoňjanovová.

Soud už obdržel oficiální žádost generální prokuratury o Ustinovovo podmínečné propuštění. O případu bude rozhodovat v pátek.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme