‚Děti nemají být v cele!‘ V Moskvě lidé demonstrovali za osvobození dívek, které úřady viní z převratu

Několik stovek lidí, převážně žen s plyšovými hračkami v rukou, přišlo ve středu v Moskvě navzdory dešti a zákazům na nepovolenou demonstraci za osvobození dvou mladých dívek obviněných z vytvoření extremistické organizace chystající státní převrat. Děvčatům hrozí až 12 let vězení. Případ, podle obhájců obviněných dívek zcela vykonstruovaný, podle agentury AFP odráží rostoucí represe režimu proti mládeži.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující v Moskvě | Zdroj: Reuters

„Jsem otřesena, že úřady vztahují své špinavé ruce na děti,“ sdělila AFP jedna z účastnic „Pochodu matek“. „Svobodu“ a „Děti nemají být v cele!“ skandovaly demonstrantky. Policie odhadla jejich počet na asi dvě stovky, nezávislá média na 500.

Protestní akce podle ruských médií proběhla v klidu, bez zásahu hlídkujících policistů a gardistů a bez zatýkání. Večer policisté vyzvali shromáždění k rozchodu a zapůjčili megafon organizátorce pochodu, aby všem na rozloučenou poděkovala.

Moskevský soud v polovině března poslal do vazby šest aktivistů hnutí Novoje veličije (Nový majestát), včetně tehdy sedmnáctileté Anny Pavlikovové a devatenáctileté Marije Dubovikové, další čtyři lidé dostali od soudu uloženo domácí vězení.

Svědectví tajných agentů

Podle obhájců je celé obvinění postaveno na výpovědích tří tajných agentů či policejních konfidentů, kteří se vetřeli do skupinky opozičně naladěné mládeže. Jeden z těchto konfidentů jim navrhl přeměnit internetové klábosení v plnohodnotné hnutí s politickým programem - a rovnou sepsal stanovy hnutí, které by mělo Rusku vrátit někdejší velikost.

Za propuštění děvčat z vazební věznice mezitím orodoval předseda prezidentské rady pro lidská práva Michail Fedotov a ombudsmanka Taťjana Moskalkovová.

Případ se mezitím stal symbolem stále častějších postihů za „extremistické“ výroky v sociálních sítích, přičemž ruka zákona často postihuje velice mladé lidi.

Loni se desítky tisíc mladých zúčastnily protivládních demonstrací svolaných opozičním politikem Alexejem Navalným, který je na sociálních sítích velice aktivní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme