Ohrožení na zdraví, fyzická a morální újma: ruská prokuratura chce odebrat dítě účastníkům protestu

Moskevská prokuratura navrhla odebrat rodičovská práva dvěma účastníkům nepovolené demonstrace v ruské metropoli z konce července. Důvodem je, že na ni přišli spolu s ročním dítětem. S odvoláním na sdělení prokuratury o tom v úterý informovala agentura TASS. Při dvou protestech proti vyloučení části opozičních kandidátů z komunálních voleb bylo zatčeno dohromady přes 1800 lidí.

Moskva (Aktualizováno: 21:20 6. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v Moskvě | Foto: Shamil Zhumatov | Zdroj: Reuters

„V průběhu demonstrace předali malé dítě, jež bylo kvůli svému nízkému věku bezmocné, třetí osobě, což chlapce ohrozilo na zdraví i životě a způsobilo mu fyzickou i morální újmu,“ stojí v prohlášení prokuratury. „Tímto způsobem manželé zneužili svá rodičovská práva na úkor zájmů syna. Tento přečin posloužil žalobci jako důvod pro odebrání rodičovských práv.“

Lidé jsou unavenější a nespokojenější, demonstrace jsou součástí širšího trendu, říká ruský sociolog

Číst článek

Manželský pár se 27. července zúčastnil nepovolené demonstrace v hlavním městě Ruska, kterou svolala opozice kvůli vyloučení části kandidátů z komunálních voleb v Moskvě a na níž bylo zatčeno přes tisíc lidí. O týden později bylo na protestu zorganizovaném ze stejného důvodu zadrženo dalších více než 800 demonstrantů.

Odpor ombudsmana

Podle ruských médií jde o jistého Dmitrije Prokazova a jeho manželku. Rodiče dítěte novinářům řekli, že se protestů neúčastnili, vraceli se z procházky domů. Dítě Prokazov předal švagrovi, aby ho bezpečně přenesl podél policejního kordonu. Později se trojice s dítětem objevila v televizním zpravodajství o demonstracích.

Záměr moskevských prokurátorů vyvolal v úterý v Rusku silné protesty. Zděšení dal najevo dětský ombudsman Moskvy Jevgenij Bunimovič. „Vydírání dětmi s politickým cílem je nepřípustné,“ řekl moskevskému rozhlasu. Na odpor narazil postup prokuratury i v horní komoře ruského parlamentu, kritizoval ho senátor Valerij Rjazanskij, šéf sociálního výboru Rady federace.

Prokuratura údajně prověřuje i další osoby, které přišly na obě manifestace společně s nezletilými dětmi.

Celkem už podle agentury TASS padlo v souvislosti s nepovolenými demonstracemi 109 trestů, soudy ale projednaly zatím jen polovinu případů. Dalším 400 lidem byly uloženy pokuty nebo obecně prospěšné práce. Organizátorům nepovolených demonstrací, které už údajně policie z velké většiny dopadla, hrozí tresty až patnáctiletého vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme