Moskva: Ruský nálet zabil pohlaváry Islámského státu, vůdce Bagdádí je zřejmě mrtvý

Ruské letectvo při náletu na poradu vedení Islámského státu zřejmě zabilo vůdce této teroristické organizace abú Bakra Bagdádího. Oznámilo to v pátek ruské ministerstvo obrany s tím, že smrt vůdce IS ověřuje. Irácké zpravodajské služby zprávu přijaly s opatrností.

Aktualizováno Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hořící portrét abú Bakra Bagdádího na demonstraci šíitů (ilustrační snímek z června 2017).

Hořící portrét abú Bakra Bagdádího na demonstraci šíitů (ilustrační snímek z června 2017). | Zdroj: Profimedia

V podobném duchu se v pátek vyjádřil také šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, podle něhož Rusko zatím nemá stoprocentně potvrzeno, že je Bagdádí skutečně po smrti. 

Nálet podnikly stíhací bombardéry Su-35 a Su-34 ještě v noci na 28. května na jižním předměstí syrského města Rakka, které je baštou džihádistů. Stalo se tak poté, co ruské síly v Sýrii získaly informace, že se na místě plánuje schůze vedení IS, uvedlo ruské ministerstvo obrany na Facebooku. 

Smrtící dědictví Islámského státu: ve světě po letech opět stoupá počet min

Číst článek

"28. května, poté co drony potvrdily informace o místě a času schůze vůdců IS, mezi 00:35 a 00:45, zahájily ruské letecké síly úder na řídící stanoviště, kde byli vůdci lokalizováni. Podle informace, kterou prověřujeme různými kanály, se porady zúčastnil také vůdce IS Ibráhím abú Bakr Bagdádí, který byl při náletu zabit," oznámilo ministerstvo. 

Dodalo, že při desetiminutovém náletu přišli o život další vysocí pohlaváři IS, jakož i tři desítky polních velitelů střední úrovně a až tři stovky bojovníků IS z tělesné stráže vedení.

O náletu ruské síly předem informovaly Spojené státy, uvedla armáda. 

Irácké pochybnosti

V posledních letech bylo několikrát ohlášeno Bagdádího zabití či zajetí, ale nakonec se tyto zprávy nepotvrdily. Pokud se páteční zpráva potvrdí, jednalo by se o jednu z nejtvrdších ran pro samozvaný chalífát, který bojuje o udržení zbývajících dobytých území, napsala agentura Reuters. 

Sama agentura však hovořila s plukovníkem iráckých bezpečnostních složek, který uvedl, že v době ruského úderu Bagdádí v Rakce zřejmě nebyl. Místo něj mohl zahynout jeden z Bagdádího poradců, tvrdí irácký důstojník. Zpravodajské informace podle něj naznačují, že vůdce IS obezřetně operoval v irácko-syrském pohraničí s pouze hrstkou nejbližších lidí a vyhýbal se telekomunikačním technologiím, aby unikl sledování.

Další činitel iráckých zpravodajských služeb řekl Reuters, že irácké úřady zprávu Rusů ověřují a jestliže získají "solidní potvrzení", pak smrt hledaného teroristy oznámí.

Ruské letectvo působí v Sýrii od předloňského podzimu. Nasazeno bylo k podpoře sil prezidenta Bašára Asada, ruského spojence v Damašku.

Abú Bakr Bagdádí (45)

  • Islamisté vyhlásili 29. června 2014 na ovládaných územích Iráku a Sýrie chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce, pod názvem IS. Jeho nejvyšším vůdcem se stal právě Bagdádí, který mimo jiné prohlásil, že "islám nikdy nebyl náboženstvím míru, ale boje." Na veřejnosti se Bagdádí objevoval jen velmi zřídka.
  • Bagdádí patřil k nejhledanějším teroristům světa. USA na jeho dopadení či smrt již v říjnu 2011 vypsaly odměnu deset milionů dolarů (234 milionů Kč), kterou loni v prosinci zvýšily na 25 milionů dolarů (587 milionů Kč).
  • V médiích se již několikrát objevily zprávy o jeho údajném zranění či úmrtí. V dubnu 2015 íránská média informovala, že Bagdádí byl těžce zraněn při leteckém útoku a nachází se ve stavu klinické smrti. Zpráva o Bagdádího smrti se objevila také loni v červnu.
  • Zatím naposledy Bagdádí oslovil své stoupence z nahrávky loni v listopadu. Vyzval tehdy své lidi, aby pokračovali v boji proti "bezvěrcům a nechali jejich krev téct proudem". V minulosti se skrýval v iráckém Mosulu, podle zpráv z letošního března však již mosulské bojiště opustil a ukrýval se v poušti mezi civilisty.
  • Irácké zdroje uvedly, že v případě Bagdádího smrti bude IS nucen hledat jeho následníka, který ale nebude mít autoritu, jakou měl Bagdádí. Za jeho tajemníka se považuje Ijád Ubajdí, který byl v bezpečnostních složkách bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna.
  • Podle iráckých tajných služeb se abú Bakr Bagdádí narodil jako Ibráhím Avad Ibráhím Badrí 28. července 1971 v Sámaře. Na univerzitě v Bagdádu získal doktorát z islámských studií a poté krátce učil na univerzitě v Tikrítu. Se svou první ženou má dvě dcery a dva syny, jednoho syna má i s druhou manželkou.
  • K rebelům se připojil již v roce 2003 po americké invazi do Iráku, v letech 2005-2007 byl údajně ve věznici v americkém táboře Bucca. V květnu 2010 se stal vůdcem předchůdce IS, Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL), skupiny, která se stala nejbohatší, ale i nejbrutálnější džihádistickou organizací světa.
  • ISIL již v roce 2013 dobyl první území v Sýrii a Iráku - v Sýrii využil probíhající občanské války a v Iráku nestability bagdádské vlády. V roce 2014 pak zahájil velkou ofenzívu v Iráku.
  • Bagdádí také odepřel poslušnost vůdci Al-Káidy Zavahrímu, který Bagdádímu nařídil, aby vyklidil pole v Sýrii a přenechal tamní operace odnoži Al-Káidy, radikálnímu hnutí An-Nusra. Proto v Sýrii bojují ozbrojenci IS jak proti režimu v Damašku, tak proti An-Nusře.

ČTK, mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme