V Moskvě znovu demonstrují tisíce lidí za svobodné volby. Nepovolený protest je zatím poklidný

V ruské metropoli v sobotu opět tisíce lidí demonstrují za svobodné volby. Nepovolený protestní pochod centrem Moskvy se podle agentury DPA zatím odehrává v poklidné atmosféře a bez zatýkání. Komunální volby v ruském hlavním městě, z nichž byla kvůli formálním nedostatkům vyřazena většina liberální opozice, se uskuteční 8. září.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V ruské metropoli v sobotu opět tisíce lidí demonstrují za svobodné volby | Zdroj: Reuters

Sobotní demonstraci, prezentovanou jako společnou procházku, svolali opoziční aktivisté Ljubov Sobolová a Alexej Navalnyj. Výzvu podle DPA vyslyšeli především žáci a studenti. Demonstranti mimo jiné provolávají heslo: „Je to naše město!“

Lidé v čele průvodu podle agentury Interfax nesou také transparenty na podporu sester Krestiny, Angeliny a Mariji Chačaturjanových, které čelí přísnému trestu za zabití svého tyranského otce.

Opozičník Navalnyj je opět na svobodě, v ruském vězení strávil 30 dní

Číst článek

Většina svolavatelů byla za organizaci nepovolených protestů v uplynulých týdnech krátkodobě zatčena, podotýká agentura AFP. Navalnyj opustil věznici po 30 dnech minulý týden, jeho Fond proti korupci nadto čelí obvinění z praní peněz.

Opozičního politika Ilju Jašina poslal soud ve středu do vězení popáté v poslední době. Na protikorupční aktivistku Sobolovou ve čtvrtek neznámý pachatel údajně vylil bláto.

Úřady v poslední době zakázaly několik manifestací, která do centra Moskvy ohlásila liberální opozice. Nabídly přitom jako variantu uspořádat shromáždění na okraji města, což organizátoři odmítli. Jejich stížnost u soudu však neuspěla.

Při nepovolených akcích od poloviny července zatkla ruská policie přes 2000 lidí. Opozice chce demonstracemi docílit toho, aby se voleb mohli účastnit všichni kandidáti do moskevského zastupitelstva, kteří byli vyřazeni na základě formálních nedostatků. Demonstranti rovněž protestují proti policejnímu násilí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme