Moskva zavádí nový kamerový systém, umí rozeznat obličeje i zaznamenat lidskou siluetu

Moskva instaluje do ulic kamerový systém schopný rozpoznávat obličeje lidí. Ministr vnitra Vladimir Kolokolcev oznámil, že kamer je v současnosti po celém městě celkem 160 tisíc. Obličeje ale zatím umí rozpoznávat jen tři tisíce z nich.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva instaluje do ulic kamerový systém schopný rozpoznávat obličeje lidí. (ilustrační foto) | Foto: Nathaniel Dahan | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Nové kamery se údajně příliš neliší od starších typů. Dokáží však obsáhnout více údajů a například zaznamenat lidskou siluetu. Ta je velice důležitá: dá se přirovnat například k oční rohovce nebo otiskům prstů.

Hackeři v Rusku vyřadili z provozu kamery v moskevské oblasti

Číst článek

„Z kamerového systému přirozeně nebudou vyloženě vypadávat jména případných delikventů nebo politických oponentů, ale pokud už jsou v policejní databázi, tak je samozřejmě dodá,“ říká redaktor Radiožurnálu Libor Dvořák.

První kamery Rusko do moskevských ulic a stanic metra umístilo v minulém roce, kdy se odehrávalo mistrovství světa ve fotbale. Vymazat údaje z kamerového systému podle ruské policie není možné.  „I když já sám většinou proti kamerovým systémům nic nemám, je důležité, v rukách jakého státu se takový systém ocitá,“ myslí si Dvořák.

Opozice kvůli systému již zahájila protesty. Několik lidskoprávních organizací se proti kamerám vymezilo, několik jednotlivců také podalo žaloby. Tvůrci kamer přitom tvrdí, že se jedná o rutinní záležitost. Jedním z nejdůležitějších cílů systému je ale podle Dvořáka evidentně politická opozice.

gak, ldo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme