Vojenská přehlídka na Rudém náměstí 9. května nebude. Putin rozhodl o odkladu kvůli koronaviru

Ruský prezident Vladimir Putin rozhodl o odkladu slavnostní vojenské přehlídky 9. května a zrušil veškeré veřejné oslavy 75. výročí ukončení druhé světové války. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na průběh videokonference ruského prezidenta s klíčovými členy vlády. Na oslavy byla pozvána řada zahraničních státníků včetně českého prezidenta Miloše Zemana.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenská přehlídka v Moskvě na Den vítězství. | Foto: MDJ | Zdroj: Reuters

Své rozhodnutí šéf Kremlu odůvodnil šířící se nákazou koronavirem, která má v posledních dnech v Rusku znepokojivý průběh. Přípravy ke slavnostnímu pochodu, který se tradičně koná na moskevském Rudém náměstí, měly začít v těchto dnech.

V Rusku strmě roste počet nakažených. ‚Ocitneme se v situaci, jako je v New Yorku,‘ varuje lékař

Číst článek

„Je před námi složitá, těžká volba: Datum 9. května je pro nás svaté, ale cena života každého člověka je nevyčíslitelná,“ řekl ruský prezident. „Rizika spojená s epidemií koronaviru, jejíž vrchol ještě nenastal, jsou mimořádně vysoká. To mi nedává právo zahájit teď přípravu k přehlídce a dalším hromadným akcím,“ konstatoval a nařídil velení ruské armády, aby přehlídku odložilo. Informaci o případném novém datu nyní ruská agentura nepřinesla, mělo by to ale rozhodně být letos..

Odklad oslav není velkým překvapením. Vzhledem k epidemické situaci o něj Kreml žádaly vlivné ruské veteránské organizace, které upozorňovaly, že karanténa zabrání důstojnému průběhu a může vést k rozšíření nákazy.

Ruská občanská výzva chce přejmenovat stanici metra Pražská. Reaguje na přemístění sochy Koněva

Číst článek

Kreml pozval k účasti na květnových oslavách hlavy 17 států světa včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa, čínského prezidenta Si Ťin-pchinga nebo francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Trump už oznámil, že do Moskvy na oslavy nepojede, zastoupit ho měl jeden z jeho poradců. Pozvání obdržel i český prezident Miloš Zeman, který koncem března účast na oslavách přislíbil, pokud je organizátoři nezruší.

Západní státníci v posledních letech vojenskou přehlídku na Rudém náměstí spíše ignorovali vzhledem k ruské anexi ukrajinského Krymu a podpoře, kterou Moskva poskytuje východoukrajinským separatistům.

Ruské ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek ohlásilo téměř 3500 nových případů nákazy, což je denní rekord. Podle ruských médií se choroba covid-19 rozšířila už do všech 85 ruských republik, krajů a oblastí. Oficiální údaj o počtu mrtvých je k dnešnímu dni 232, i podle přiznání zdravotníků je ale skutečný počet obětí vyšší, protože testování je nedostatečné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme