Moskevský soud poslal ‚za špionáž‘ ukrajinského novináře Suščenka na 12 let za mříže

Moskevský městský soud vynesl verdikt v případu Ukrajince Romana Suščenka - 12 let vězení za špionáž proti Rusku. Odsouzený i jeho obhájce vinu popírají. Kyjev případ pokládá za provokaci a protestuje.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na snímku je žena protestující proti zadržení Suščenka nedaleko ruské ambasády v Kyjevě v roce 2016. | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

„Suščenko byl shledán vinným (vyzvědačstvím) a potrestán bude 12 lety, které si odpyká v nápravném zařízení s přísným režimem,“ uvedl soudce moskevského městského soudu Oleg Muzyčenko.

Soudní proces se podle agentury Interfax odehrával za zavřenými dveřmi, a tak soudce z rozsudku přečetl pouze úvod a závěr. Prokuratura žádala pro Ukrajince 14 let za mřížemi, obhajoba trvala na nevině obviněného, který se podle ní stal obětí provokace.

'Provádění špionážní operace'

Agenti ruské tajné služby FSB zadrželi ukrajinského novináře „při provádění špionážní operace“ v Moskvě v předloni v říjnu. Novinář je podle FSB agentem ukrajinské armádní rozvědky a shromaždoval utajované informace o ruských ozbrojených silách.

Obhájce Mark Fejgin tvrdí, že Suščenko, který šest let žil ve Francii jako pařížský zpravodaj agentury Ukrinform, nejednou navštěvoval Rusko, kde žijí jeho příbuzní. I při zadržení zde byl na soukromé cestě za příbuznými.

Podle advokáta vynesení rozsudku otvírá cestu k případné výměně Romana Suščenka za ředitele kyjevské pobočky ruské agentury RIA Novosti Kyryla Vyšynského (v přepisu z ruštiny Kirill Vyšinskij), který byl v Kyjevě zadržen a obviněn z vlastizrady.

„Myslím, že je třeba to udělat okamžitě, abychom problém vyřešili kompromisem,“ řekl Fejgin novinářům. „Nakolik vím, Moskva si skutečně přeje Vyšynského, stejné přání vyjadřuje ukrajinské vedení ohledně Suščenka,“ dodal. Připustil současně, že případná výměna obou novinářů „závisí na Moskvě, a ne na Kyjevu“.

Výměna 23 Rusů za Sencova

Ještě před vynesením rozsudku místopředsedkyně ukrajinského parlamentu Iryna Heraščenková uvedla, že Kyjev je připraven vyměnit 23 Rusů, odsouzených na Ukrajině, za režiséra Oleha Sencova a další ukrajinské vězně v ruských věznicích. Kreml se podle serveru Newsru.com zdržel vyjádření.

Hladovka až do konce. ‚Smrt Olega Sencova by zostudila Rusko,‘ bije ruská inteligence na poplach

Číst článek

„Nemohu odpovědět. Na to je speciální pracovní skupina,“ řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Připomněl však, že v minulosti se úspěšně uskutečnily výměny, které dojednal Viktor Medvedčuk, ukrajinský politik a oligarcha blízký Kremlu.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí po vynesení rozsudku vyjádřilo Rusku protest a požadovalo osvobodit Ukrajince, „nezákonně odsouzeného v politickém procesu“.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko označil verdikt za „bezprecedentní cynismus“, který dokládá, že se Kreml ve snaze zlomit Ukrajince a jejich ducha nezastaví před ničím. Kreml ale „pseudorozsudky“ podle něj předvádí „panický strach“, „podepisuje se pod vlastní agresi proti Ukrajině a vynáší rozsudek sám nad sebou“.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme