Stěhování diplomatů. První Rusové dorazili do Moskvy, Američané opustili konzulát v Petrohradu

Do Moskvy v neděli dorazila dvě letadla převážející ruské diplomaty vyhoštěné ze Spojených států, uvedla agentura AFP. Na druhé straně pak zaměstnanci amerického konzulátu v Petrohradu v sobotu pozdě večer opustili budovu mise, svěsili americkou vlajku a zamířili domů. Vzájemné vypovídání diplomatů souvisí s otravou bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery ve Velké Británii.

Moskva/Petrohrad (Aktualizováno: 15:10 1. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo převážející ruské diplomaty vyhoštěné ze Spojených států přistálo na letišti Vnukovo v Moskvě | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Poslední skupina amerických diplomatů odešla z budovy mise těsně před půlnocí moskevského času (před 23:00 SELČ), informovala ruská agentura TASS.

Ruský vědec prodával po rozpadu Sovětského svazu Novičok na černém trhu, chtěl si přilepšit k platu

Číst článek

Konzulát v Petrohradu byl uzavřen v reakci na vypovězení šesti desítek ruských diplomatů a uzavření konzulátu v Seattlu. Moskva v reakci na krok Washingtonu rovněž nařídila recipročně vypovězení šedesáti amerických diplomatů z Ruska.

Jak informovala ruská média, Američané začali budovu konzulátu vyklízet již v pátek, v sobotu večer svěsili z balkonu ve třetím patře americkou vlajku. Mise ve městě fungovala od roku 1972 a podle amerických úřadů například v únoru vydali tamní pracovníci okolo 2000 víz.

Rusové vlajku sami nesvěsili

Američané měli na opuštění konzulátu čas do sobotní půlnoci místního času, Rusové musí z úřadu v Seattlu odejít do 2. dubna.

Jak uvedla ruská média, pátek byl pro ně ale posledním pracovním dnem, kdy se před budovou mise vyfotografovali a odebrali z její zdi označení pro ruské zastoupení.

Ruský konzulát v Seattlu (archivní foto) | Foto: Lindsey Wasson | Zdroj: Reuters

Jak nicméně uvedl ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov, ruskou vlajku se rozhodli z budovy nesvěsit a nechali to na Američany.

Celkem by mělo Spojené státy opustit 171 osob, diplomatů a jejich rodinných příslušníků. Moskva kvůli tomu do USA poslala dvě zvláštní letadla. Jeden z letounů dovezl v neděli do Moskvy 46 diplomatů a příslušníků jejich rodin.

O něco později dorazilo i druhé letadlo, které mělo na palubě 12 zaměstnanců ruského zastoupení při OSN a dva pracovníky generálního konzulátu v New Yorku a jejich rodiny.

Odveta za odvetu

Vzájemné vypovídání diplomatů kvůli kauze Skripal se dotklo celkem téměř tří stovek zaměstnanců zastupitelských úřadů.

'Žádáme rovnováhu.' Rusko v rámci odvety vyhostí více než 50 britských diplomatů

Číst článek

Nejprve v polovině března vypověděla Británie 23 ruských diplomatů, Rusko odpovědělo vypovězením stejného počtu Britů.

Na znamení solidarity s Británií vypověděly ruské diplomaty tento týden další tři desítky zemí světa, ve čtvrtek Rusko reagovalo vyhoštěním 60 amerických a v pátek dalších 59 diplomatů z 23 zemí včetně Česka. U čtyř dalších států si vyhradilo právo učinit tak později.

V sobotu Moskva oznámila, že Británie musí navíc do měsíce ještě zmenšit svou diplomatickou přítomnost v Rusku, aby se vyrovnal poměr s počtem ruských členů mise ve Spojeném království.

Přesný počet míst, které budou muset Britové seškrtat, nejdříve nebyl zveřejněn. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová následně uvedla, že Londýn bude muset odvolat přes 50 lidí. „Žádali jsme o rovnováhu. Britové mají o 50 diplomatů více než Rusové," řekla mluvčí novinářům.

Napětí ve vztazích Británie a dalších zemí s Ruskem vyvolal případ otravy bývalého dvojitého agentura Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v jihoanglickém Salisbury. Podle Britů je za ní s největší pravděpodobností Rusko. Moskva obvinění odmítá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme