Moskva se nedočkala termínu zrušení vízového styku s EU

Velké pochvaly. Rétorické poplácávání se po ramenou. Představitelé Evropské unie blahopřáli Rusku k pořadatelství fotbalového šampionátu a ruský prezident na oplátku označil euro za měnu, která prokázala svou životaschopnost a sílu. Jinak ale bruselský summit znamenal nevelký posun ve vzájemných vztazích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na summitu se sešli zleva Dmitrij Medveděv, Herman Van Rompuy a José Manuel Barroso.jpg | Foto: AFP

Už v jeho úvodu podpořila Evropská unie směřování Ruska do Světové obchodní organizace. Podepsaly o tom společnou dohodu. Moskva by se měla k WTO připojit již v roce 2011.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledcích evropsko-ruského summitu v Ozvěnách dne Radiožurnálu.mp3

Dalším důležitým tématem rozhovorů prezidenta Dmitrije Medveděva byla víza pro ruské občany cestující do zemí EU. Předseda Evropské komise José Barosso řekl, že vzájemné zrušení víz „je naším společným cílem“. Ruský ministr zahraničí a také vysoká představitelka pro zahraniční a bezpečnostní politiku si potom dohodli cestu, která by měla k tomuto cíli vést.

Na společné pozici se musí shodnout všech 27 zemí a rozhodnutí o zrušení víz musí být jednomyslné. Zatím nelze čekat, že by pozice států byla jednotná. Výhrady může mít třeba Polsko, pobaltské státy nebo Rumunsko a Bulharsko.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv uvedl, že na tom, že víza je nutné zrušit, se shodují všichni, a že Rusko chápe, že je potřeba udržet rovnováhu uvnitř Evropské unie.

Pavel Novák, Lenka Kabrhelová, Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme