Moskva si otevřela dveře do Světové obchodní organizace

Rusko dnes v Moskvě podepsalo dohodu o vzájemném obchodu s Evropskou unií. Dokument otevírá Moskvě cestu k členství ve Světové obchodní organizaci, což kvitoval prezident Vladimír Putin a přislíbil vstřícnost Moskvy k ratifikaci Kjótského protokolu o snižování škodlivých emisí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: All-moscow.ru

Skutečnost, že nám Evropská unie vyšla vstříc v otázce jednání o členství Ruska ve Světové obchodní organizaci se nemůže neodrazit na pozitivním vztahu Moskvy k problému ratifikace Kjótského protokolu, konstatoval Vladimír Putin a dodal: "Budeme rychleji směřovat k ratifikaci."

I když podpis dohody o vzájemném obchodu s unií neznamená ještě konec jednání o vstupu Ruska do Světové obchodní organizace, je podle všeho překonána jedna z hlavních překážek. Tou byly neshody v názorech mezi Moskvou a vedení EU.

Další jednání Ruska se Spojenými státy a Čínou už by měla být pro Moskvu jednodušší a rychlejší. Rusko zahájilo rozhovory o vstupu do Světové obchodní organizace v roce 1993. Summit Rusko - EU proběhl v Moskvě podle prvních ohlasů v neobyčejně přátelské atmosféře.

Rusko se také dočkalo podpory v otázce údajného porušování práv ruské menšiny v pobaltských zemích - šéf Evropské komise Romano Prodi problém připustil. Ve vztahu s Ruskem ale v dobré atmosféře vtipkoval a označil je za vztah vodky a kaviáru. Tak se prý unie a Moskva doplňují, jen neví, kdo je vodka a kdo kaviár.

Milan Kopp, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme