Soud nařídil zaregistrovat opozičního kandidáta Mitrochina do záříjových voleb v Moskvě

Moskevský městský soud v úterý nařídil příslušné obvodní volební komisi, aby zaregistrovala jako kandidáta pro zářijové volby v ruské metropoli Sergeje Mitrochina z malé mimoparlamentní opoziční strany Jabloko. Oznámila to ruská tisková agentura TASS. Vyloučení opozice z voleb do moskevského sněmu vyvolalo v metropoli dlouho nevídanou sérií protestů. Minulou sobotu demonstrovalo skoro 50 000 lidí.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský opoziční politik Sergej Mitrochin | Foto: Dmitry Rozhkov | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0,©

Mitrochin patří k opozičním politikům, které úřady odmítly zaregistrovat do voleb pod záminkou údajných nesrovnalostí v počtu podpisů na podporu kandidáta od místních voličů.

Putin versus mladí liberálové. Jak ruskému vládci vyrostla nová generace nebojácných odpůrců

Číst článek

Pod stejnou záminkou byli z voleb vyřazeni i kandidáti z řad spolupracovníků opozičního předáka Alexeje Navalného, bývalý opoziční zákonodárce Dmitrij Gudkov či bývalý spolupracovník zavražděného exvicepremiéra Borise Němcova Ilja Jašin.

Na rozdíl od jiných zamítnutých kandidátů Mitrochin postup obvodní komise při prověřování podpisů nejprve úspěšně napadl u moskevské hlavní volební komise a nyní i u soudu. Verdikt se podle mluvčí soudu musí splnit „neprodleně“.

Mitrochin byl poslancem ruského parlamentu v letech 1993 až 2003 a v moskevském sněmu působil v letech 2005 až 2009. V roce 2013 neúspěšně kandidoval na starostu Moskvy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme