Vyšetřování ani stav podezřelých ze střelby v Krasnogorsku Putin nebude komentovat, uvedl Kreml

Kreml se v pondělí odmítl vyjádřit k vyšetřování pátečního teroristického útoku v Krasnogorsku u Moskvy. Mluvčí Dmitrij Peskov bez odpovědi ponechal otázky na zapojení teroristické organizace Islámský stát, která se dříve přihlásila k odpovědnosti, i dotazy ohledně zuboženého stavu podezřelých. Čtyři z nich o víkendu stanuli před soudem, podle kterého se k činu přiznali. Peskov uvedl, že Rusko na vyšetřování nespolupracuje s žádnou další zemí.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova koncertní síně po střelbě v Krasnogorsku

Budova koncertní síně po střelbě v Krasnogorsku | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Útok v koncertní hale Crocus City Hall si vyžádal nejméně 137 mrtvých a téměř 200 zraněných. Jde o nejsmrtelnější podobný útok v Rusku za poslední desetiletí.

Soud v Moskvě obvinil čtyři podezřelé z útoku v Krasnogorsku, hrozí jim doživotní trest

Číst článek

Ruské bezpečnostní síly v sobotu oznámily, že dopadly pachatele. Celkem informovaly o zatčení 11 osob, včetně čtyř útočníků. Moskva naznačovala jejich spojení se sousední Ukrajinou, k útoku se ale opakovaně přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Kyjev jakékoli zapojení důrazně popřel.

„Vyšetřování pokračuje a bylo by nevhodné, aby ho prezidentská kancelář komentovala,“ uvedl v pondělí podle agentury TASS Peskov. Dodal, že ruský prezident Vladimir Putin zatím nemá v úmyslu místo útoku navštívit, v pondělí odpoledne ale hodlá s moskevskými představiteli a zástupci bezpečnostních složek prodiskutovat po útoku přijatá opatření.

Bez komentáře kremelský mluvčí ponechal i otázky ohledně stavu podezřelých, kteří se o víkendu objevili u soudu zbití a zakrvácení. Na jednom z videí kolujících na sociálních sítích je podle všeho vidět, jak jednomu ze zadržených někdo mimo záběr uřízl ucho. Pravost videa ale nelze ověřit, podotkla agentura AFP.

„Tuto otázku nechávám bez odpovědi,“ reagoval na obvinění z mučení podezřelých Peskov a odmítl se vyjádřit i k totožnosti zbývajících sedmi zadržených v souvislosti s činem.

Žádná spolupráce

Putin se snaží svést svou odpovědnost za útok u Moskvy na jiné, řekl ukrajinský prezident Zelenskyj

Číst článek

Kreml odmítl, že by ohledně teroristického útoku udržoval nějaké kontakty se západními zeměmi. Ty v čele se Spojenými státy dříve varovaly před možností teroristického útoku při velkém veřejném shromáždění na ruském území a Washington v pátek uvedl, že má ohledně tragédie v Crocus City Hall zpravodajské informace.

„Naše služby pracují samostatně. O pomoci (jiných států) nyní není řeč,“ uvedl Peskov.

Tématem tiskového brífinku v Kremlu byl i trest smrti, o kterém se v souvislosti s tresty pro pachatele teroristického činu v posledních dnech v Rusku začalo hovořit.

Peskov uvedl, že prezidentský úřad se těchto diskusí neúčastní, po nejvyšším trestu ale volal mimo jiné bývalý ruský prezident a premiér a současný místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv. „Musí být zabiti? Musí. A budou,“ uvedl v pondělí na telegramu.

Trest smrti není v Rusku uplatňován od roku 1996, kdy se země vstoupila do Rady Evropy, a alternativou se stalo doživotní odnětí svobody.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme