Moskva uctívá památku obětí října 1993

Tisíce Moskvanů si pochodem se svíčkami, ikonami, rudými vlajkami a fotografiemi připomínají oběti krvavého střetu v říjnu 1993. Tisícovka vojáků tehdy zaútočila na budovu ruského parlamentu. Střelba z tanků zahájila zásah proti odpůrcům prezidenta Borise Jelcina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rudé náměstí | Foto: All-moscow.ru

Na dnešek jsou plánovány pochody centrem ruské metropole a setkání před budovou parlamentu. Už včera ale prošli Moskvané ulicemi s plakáty s nápisy jako "Zabil je protilidový režim", "Jelcin vrah", či "My je pomstíme" a u Hrbatého můstku naproti tzv. Bílému domu, bývalému sídlu parlamentu, se večer zúčastnili společné modlitby a mítinku. Na pietní akci u televizního studia Ostankino, kde před deseti lety přišly o život desítky lidí, přišlo více než 300 osob. Zástupci komunistické strany položili květiny a věnce ke kříži, který tu byl umístěn u příležitosti letošního výročí. Přišli také účastníci tehdejších střetů a příbuzní obětí.

V centru města byly rozmístěny tisíce policistů a příslušníků vojsk ministerstva vnitra. V okolí Bílého domu, na Sadovém okruhu a na dalších místech stáli v rozmezí asi půldruhého metru. Doprava prakticky v celé centrální části města byla kvůli pochodům a mítinkům silně omezena, nebo i zastavena.

Jelcinovi kritici dnes poukazují na to, že Západ přijal formulaci Kremlu, podle kterého se jednalo o potlačení "zuřivých komunistů a levicových radikálů". Po deseti letech se ale mýtus o puči proti demokracii stále více rozplývá. Zdůrazňuje se naopak, že si Boris Jelcin chtěl udržet moc.

Markéta Kaclová, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme