‚Ale přesto jsme to dokázali!‘ Putin slavil na Rudém náměstí, připomněl i anexi ukrajinských regionů

Vladimir Putin se po vítězství v prezidentských volbách, které mu zajistily dalších šest let v Kremlu, setkal s Rusy na Rudém náměstí v Moskvě. Vyzdvihl anexi dalších ukrajinských regionů, zatímco dav skandoval: Rusko, Rusko! Napsala to agentura AFP.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Připojení Donbasu a Novoruska, tedy regionů ležících na východě a jihovýchodě Ukrajiny, se ukázalo mnohem těžší a tragičtější, než anexe Krymu před deseti lety, připustil Putin. „Ale přesto jsme to dokázali!“ prohlásil. „To je taky velká událost v dějinách našeho státu. Teď se rozvíjíme a kráčíme společně, ruku v ruce,“ řekl ruský vůdce podle státní agentury TASS.

Na Rudém náměstí před Kremlem se v pondělí koná koncert k 10. výročí anexe Krymu, který Putin v rozporu s mezinárodním právem připojil k Rusku poté, co opoziční demonstranti v Kyjevě svrhli proruského prezidenta Viktora Janukovyče, který následně uprchl do Ruska.

Moskva poté rozdmýchala povstání proruských separatistů v ruskojazyčném Donbasu a předloni v únoru dal Putin rozkaz ke vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, čímž rozpoutal nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války.

Volby bez možnosti výběru i podpora lidu ruskému vedení. Svět reaguje na znovuzvolení Putina

Číst článek

Předloni také Putin ohlásil připojení dalších čtyř ukrajinských regionů k Rusku. Tyto oblasti ruská vojska převážně či částečně okupují. Většina světa tyto anexe neuznává.

Putin na Rudé náměstí přišel podle listu Kommersant v doprovodu tří dalších prezidentských kandidátů. Spolu s davem zazpívali ruskou hymnu.

Na mítinku podle agentury Interfax ohlásil, že se podařilo obnovit železniční spojení mezi Rostovem na jihozápadě Ruska a okupovanými městy Mariupol a Berďansk.

Perspektivně má tato trať pokračovat až do Sevastopolu na Krymu a stát se alternativní trasou vůči Krymskému mostu, který Ukrajinci během války opakovaně částečně poškodili.

Na záběrech z přímého přenosu bylo vidět, že na akci přišlo hodně lidí, kteří celé Rudé náměstí téměř zaplnili. Mnozí nesli ruské vlajky, dodal Kommersant.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme