Rusko se připravuje na nedělní vojenskou přehlídku. Dorazí tádžický prezident a možná Lukašenko

Generální zkouška na vojenskou přehlídku v Moskvě, která připomene výročí konce druhé světové války | Foto: Evgenia Novozhenina | Zdroj: Reuters

V Rusku vrcholí přípravy na oslavy 76. výročí konce druhé světové války v Evropě. Rusové si tento den připomínají o den později než zbytek Evropy, tedy tuto neděli. Na Rudém náměstí v Moskvě se jako obvykle bude konat vojenská přehlídka. Ruské ozbrojené síly na ni nacvičují od dubna a v pátek měly generální zkoušku.

Od stálého zpravodaje Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loni byla kvůli pandemii přehlídka na Rudém náměstí přeložená až na červen a řada dalších akcí byla buď zrušená, nebo se uskutečnily online. Letos se oslavy už budou částečně konat v běžném formátu.

Další spojenec ve sporu s Ruskem kvůli Vrběticím. Americký ministr zahraničí vyjádřil Česku podporu

Číst článek

Pokud jde o vojenskou přehlídku na Rudém náměstí a ty v dalších městech - kromě Moskvy se budou konat i v 27 dalších městech -, uskuteční se tak, jak jsou na to Rusové zvyklí. Centry měst tudíž budou defilovat pěší útvary a projíždět technika, nad asi polovinou z nich taky přeletí letectvo.

Co se týče Moskvy, tak s odbytím desáté hodiny začne defilé čestné stáže Kremlu a dalších složek. Celkem se přehlídky zúčastní víc než 12 000 vojáků, kadetů a členů dalších silových útvarů. Po nich pak po Rudém náměstí projede necelých 200 kusů těžké techniky a přehlídku pak zakončí přelet 76 vrtulníků a letadel.

Stejně jako loni se ale na internet, do virtuální podoby, kvůli pandemii přesune třeba pochod takzvaného Nesmrtelného pluku. Rusové při něm jinak procházejí ulicemi s portréty svých předků, kteří bojovali ve válce. Tahle akce ale i letos ještě zůstane v online formátu. Lidé ovšem budou moci projíždějící techniku normálně sledovat v ulicích.

Minimum nové techniky

Ruské ozbrojené síly tradičně využívají přehlídky na Rudém náměstí i k tomu, aby tam představily novinky ve své výzbroji. Ve srovnání s loňskem, kdy přehlídka připadala na půlkulaté výročí a Rusové tedy chtěli předvést hned několik novinek, bude ta letošní chudší. Novinek bude podstatně méně. Po Rudém náměstí poprvé projedou upravená obrněná vozidla Tajfun-PVO.

Odkrývání historie Rusové chápou jako útok, jako projev nevděku za osvobození, myslí si historik

Číst článek

Stejně jako i loni se ale přehlídky zúčastní třeba modernizované tanky T-90M, nové stíhačky Suchoj Su-57 a další. Do těch manévrů ruské síly zapojí i některé protiletadlové systémy nebo modernizované mezikontinentální raketové systémy Jars.

Právě průjezd mnohatunové techniky centrem Moskvy vyžaduje určité úpravy. Na některých místech kvůli tomu musejí být rozmístěné speciální gumové povrchy, aby se úplně nezničila dlažba.

Pokaždé je tak přehlídka a všechny zkoušky i „branným“ cvičením pro městské služby. Musí se upravovat povrchy, zavírat ulice, stanice metra v centru. Manévry jsou skutečně rozsáhlé po všech směrech.

Žádné oficiální pozvánky

Loni Rusko na půlkulaté výročí plánovalo původně pozvat řadu zahraničních státníků. Kvůli pandemii jich ale přijel jen zlomek. V nějak hojném počtu se ale nečekají ani letos.

Točte i o sovětských úspěších, ne jen o problémech, radí ruským filmařům prezident Putin

Číst článek

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov už začátkem dubna avizoval, že Kreml letos zahraniční hosty zvát nebude. Zdůvodnil to tím, že na letošek připadá nekulaté výročí a není tak k tomu podle něj důvod.

Zároveň ale později namítal, že přestože Kreml neposílal žádná zvláštní pozvání, tak to ještě neznamená, že by nejbližší sousedé a spojenci Ruska nemohli Moskvu navštívit. Poukazoval tak jmenovitě třeba na běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Jestli se tak opravdu stane, není zatím v jeho případě jasné. Tento týden ale ruská státní agentura RIA Novosti informovala o tom, že do Moskvy přijede přinejmenším prezident Tádžikistánu Emómalí-ji Rahmón.

Pokud jde ale o další hosty, zvlášť ze zemí Evropské unie a NATO, tak se přítomnost vysokých představitelů na úrovni prezidentů nebo premiérů nečeká. I kvůli aktuálnímu vyostření vztahů s Ruskem – jednak kvůli Ukrajině, ale taky kvůli kauze explozí ve Vrběticích.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme