Moskva žádá vydání dvou Rusů zajatých na Ukrajině. Popírá, že jde o vojáky

Dva zajaté ruské vojáky převezli z východní Ukrajiny do vojenské nemocnice v Kyjevě. Údajné diverzanty a rozvědčíky zajaly ukrajinské síly v sobotu u města Ščasťa nedaleko Luhansku. Prezident Petro Porošenko jim zaručil spravedlivý a otevřený proces. Zajatce čeká soud kvůli obvinění z terorismu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský vojenský velitel ukazuje pušku, kterou zabavili ruským vojákům

Ukrajinský vojenský velitel ukazuje pušku, kterou zabavili ruským vojákům | Zdroj: Reuters

„Je důležité, že oba jsou teď v Kyjevě, že jsou v pořádku, že jsou vojáky regulérní ruské armády, že jsou členy speciální jednotky z Togliatti a že jsme je zadrželi na ukrajinském území,“ prohlásil ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin.

„Samozřejmě je také naší morální povinností, abychom jim pomohli a o jejich osudu jsme také hned informovali jejich rodinné příslušníky v Rusku,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rusko se stále nechce znát ke dvěma vojákům zajatým na východě Ukrajiny. Další informace přináší zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Ukrajina už podle něj pozvala zástupce Červeného kříže i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, aby oba zajaté vojáky navštívili.

Ruské ministerstvo obrany požádalo Ukrajinu o vydání ruských občanů. Uvedlo, že se nejedná o příslušníky armády v činné službě.

Kyjev se naopak snaží dokázat, že zajatci Alexandr Alexandrov a Jevgenij Jerovejev působí ve vojenské rozvědce generálního štábu ruské armády a na povstalecká území byli vysláni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin se v Praze setkal se svým českým protějškem Lubomírem Zaorálkem z ČSSD

Ukrajinská armáda jako jeden z důkazů předvedla ukořistěný ruský samopal Val s tlumičem a municí, kterou používají příslušníci ruských zvláštních jednotek.

Za další důkaz přítomnosti regulérní ruské armády považují v Kyjevě přiznání jednoho ze zadržených vojáků.

Ten uvedl, že je příslušníkem 14členné výzvědné a diverzní skupiny z posádky v Togliatti v Povolží. Podobných skupin prý působí v oblasti Luhansku šest až osm. Podle některých zpráv ale zajatec později výpověď odvolal.

Média uvedla, že velení začalo urychleně evakuovat výzvědné skupiny zpět do Ruska. Před základnou v Togliatti prý také protestovala skupina lidí, policie ale protest rozehnala.

Separatisté mezitím zveřejnili doklady, podle kterých byli zajatí Rusové příslušníky povstalecké lidové milice. Doklady jsou ovšem úplně nové, schází na nich podpisy a při bližším prozkoumání obsahují chyby.

Objevily se také další verze incidentu, při kterém Ukrajinci ruské vojáky zajali. Ministr Klimkin tvrdí, že v oblasti operovala ruská výzvědná služba v počtu asi 14 lidí. Využila prý toho, že ukrajinská armáda provádí rozsáhlou výměnu vojáků za čerstvé síly.

Ruští rozvědčíci se podle Klimkina snažili ovládnout strategicky důležitou tepelnou elektrárnu, která zásobuje elektřinou Luhansk a okolí. Každopádně pak došlo k přestřelce, při které přišel o život ukrajinský voják a další byl zraněn.

'Hra na schovávanou'

Dříve se spekulovalo, že by Kyjev mohl ruské vojáky vyměnit za ukrajinskou letkyni Naděždu Savčenkovou, kterou naopak drží Rusové. Ministr Klimkin nicméně zdůraznil, že o osudu ruských zajatců nerozhodnou politici, ale justice.

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek a šéf ukrajinské diplomacie Pavlo Klimkin se sešli v Praze | Foto: ČTK

Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), s nímž se dnes Klimkin v Praze sešel, by si Rusko mělo „přestat hrát na schovávanou“.

„Mluví se o hybridní válce a nových metodách válčení. Byl bych spíš rád, kdyby se ukázalo, že to nejsou metody, které vedou k výsledku. Spíš bych to bral jako důvod říci Rusům – přestaňme si hrát na tuto schovávanou, vraťme se ke stolu a řešme celý konflikt tak, aby skončilo násilí,“ uvedl.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme