Moskva zakázala 18 americkým občanům vstup do země. Reaguje na ‚seznam Magnického‘

Na černé listině Moskvy se ocitlo 18 amerických úředníků. Moskva tak reaguje na takzvaný seznam Magnického. Washington včera zveřejnil jména 18 osob, převážně Rusů, kteří nesmějí do Spojených států. Seznam je součástí zákona, který zavádí sankce vůči úředníkům porušujícím lidská práva. Pojmenován je po zesnulém ruském právníkovi Sergeji Magnickém.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matka Sergeje Magnického truchlí nad synovou rakví. Pohřeb ruského právníka, který upozornil na korupci, se konal v listopadu 2009 (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Rusko podle mluvčího ministerstva zahraničí Alexandra Lukaševiče nemohlo nechat údajné „vydírání“ Washingtonu bez odpovědi.

Moskva se také znovu ohradila proti postupu amerických politiků, kteří podle ruských představitelů budují vzájemné vztahy na mentorování a přikazování.

Ruský seznam nežádoucích osob cílí na americké úředníky, kteří se podle Moskvy také dopouštějí porušování lidských práv. Jedná se například o bývalé velitele americké věznice Guantanamo na Kubě Geoffreyho Millera a Jeffreyho Harbesona.

Přehrát

00:00 / 00:00

Moskevská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová přiblížila jména z amerického i ruského seznamu

Objevuje se i jméno Davida Addingtona, bývalého vedoucího aparátu amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho v letech 2005 až 2008.

V seznamu jsou dále uvedeni soudci, vyšetřovatelé nebo zaměstnanci ministerstva spravedlnosti a agenti zpravodajských služeb, kteří se podíleli na trestním stíhání a odsouzení ruských občanů, například usvědčeného obchodníka se zbraněmi Viktora Buta.

Zákon Magnického zakazuje osobám uvedeným na seznamu vstup do Spojených států, zároveň jim také zmrazuje peníze v amerických bankách a zavádí proti nim další sankce. Američtí zákonodárci ho schválili loni na podzim v reakci na úmrtí právníka Britského fondu Sergeje Magnického.

Většina úředníků ze seznamu se podílela na případu Magnického

Ten odhalil korupci ve vysokých patrech ruské státní správy, sám byl ale uvězněn a v roce 2009 ve vazbě zemřel v důsledku týrání a odepření zdravotní péče. Za jeho smrt nebyl nikdo z ruských úředníků potrestán.

Americký seznam zahrnuje jména 18 osob, 16 z nich má přímou spojitost s případem Magnického. Jedná se vesměs o daňové a policejní úředníky narozené na území bývalého Sovětského svazu.

Zbylá dvě jména představují aktivní úředníky, kteří se snaží údajně omezovat politická práva ruských občanů a potírat občanskou nespokojenost.

Mnozí kritikové ruské vlády neskrývají zklamání, že na americkém seznamu nejsou jména výše postavených úředníků přímo z úzkého kruhu Vladimira Putina, například šéfa vyšetřovatelů Alexandra Bastrykina.

Podle některých komentátorů se jedná o důkaz toho, že Washington se nechtěl vydat cestou otevřené roztržky s Moskvou.

Lenka Kabrhelová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme