Moskva zastavuje vojenskou spolupráci s NATO

Rusko podle zástupců NATO oznámilo, že kvůli krizi v Gruzii pozastavuje s aliancí vojenskou spolupráci. V Bruselu to uvedla mluvčí NATO Carmen Romeo. Moskva tak podle všeho reagovala na vyjádření aliančních představitelů, kteří předtím Rusku pohrozili zhoršením vztahů, pokud se okamžitě nestáhne z gruzínského území. Tam ruské jednotky pronikly poté, co Gruzie zaútočila na separatistickou provincii Jižní Osetie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

Ruský vyslanec při NATO Dmitrij Rogozin odmítl rozhodnutí o dočasném pozastavení vojenské spolupráce s aliancí blíže komentovat. Podle něj je třeba počkat na výsledek politických konzultací, během nichž Kreml stanoví další dlouhodobou politiku Ruska vůči Severoatlantické alianci.

Skutečnost, že NATO obdrželo oznámení o dočasném pozastavení kontaktů na úrovni ministerstva obrany, podle Rogozina ještě prý neznamená, že Rusko stejně nahlíží na spolupráci s aliancí jako takovou. Ruský vyslanec nicméně připustil, že Moskva rozhodnutím částečně reagovala na výsledek úterní schůzky NATO, kdy aliance Rusku pohrozila vážnými důsledky, pokud se okamžitě nestáhne z Gruzie.

Od roku 2002, kdy vznikla Rada NATO - Rusko, někdejší protivníci spolupracují v několika oblastech. Je mezi nimi boj proti obchodu s drogami v Afghánistánu, vývoj protiraketových systémů či společná vojenská cvičení.

Abcházie a Jižní Osetie chtějí, aby Rusko uznalo jejich nezávislost

Abcházie a Jižní Osetie mezitím znovu vyzvaly Rusko, aby uznalo jejich nezávislost. Oba separatistické regiony se po rozpadu Sovětského svazu odtrhly od Gruzie a žádají plnou suverenitu.

Odpověď Moskvy na jejich žádost bude podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova záviset na tom, jak se v příštích dnech zachová gruzínský prezident Michail Saakašvili. V obou separatistických regionech dnes na podporu nezávislosti demonstrovaly tisíce lidí.

Z Gruzie stále přicházejí rozporuplné zprávy o deklarovaném stahování ruské armády. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že ruští vojáci jsou na odchodu z této zakavkazské země. Ministr zahraničí Lavrov nicméně potvrdil, že Moskva ponechá své vojáky v nárazníkové zóně na gruzínském území za hranicí s Jižní Osetií a posílí svůj kontingent v separatistické republice.

Tvrzení Ruska o stahování opět popírají gruzínské úřady, nejasné jsou také informace zpravodajů. Někteří hlásí, že viděli část ruských vojáků odjíždět směrem k Jižní Osetii, další ale podle všeho zůstávají - kromě jiného i u strategického gruzínského přístavu Poti. Moskva už před několika dny slíbila, že její vojáci odejdou do pátečního večera.

Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme