Poslední iluze se vytratily, hodnotí opozice hromadné zatýkání na nepovolené demonstraci v Moskvě

Téměř 1400 lidí zadržela podle nové bilance policie v centru Moskvy při sobotní nepovolené demonstraci, kterou svolala opozice kvůli vyloučení části kandidátů z komunálních voleb. Oznámil to v neděli server OVD-Info, který se specializuje na policejní zákroky. Ruské státní tiskové agentury TASS a RIA-Novosti hovoří o 1074 zatčených. V Moskvě natáčel zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

Od stálého zpravodaje Moskva (Aktualizováno: 12:32 28. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hromadným zatýkáním skončila nepovolená demonstrace za svobodné a spravedlivé volby v Moskvě | Foto: Tatyana Makeyeva | Zdroj: Reuters

Policie se na demonstraci připravovala už od rána. Tverskou ulici, hlavní třídu metropole, ohradila zátarasy v oblasti kolem moskevské radnice. Právě tady se totiž demonstrace chystala. Ale i v přilehlých ulicích situace tak trochu připomínala vyhlášení výjimečného stavu.

Na nedalekém Puškinově náměstí dokonce vznikl provizorní stanový tábor ruské gardy zvláštních policejních sil. Podchody kolem radnice byly uzavřeny. Majitelé kaváren a restaurací také preventivně uzavřeli své provozovny. Zátarasy byly také vidět ve všech uličkách kolem radnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Moskvě až do večera policie zatýkala účastníky nepovolené demonstrace za spravedlivé volby. Na místě natáčel zpravodaj Martin Dorazín

První člověk se pokusil vylézt na velké květináče, které zdobí Tverskou ulici. S plakátem začal vykřikovat politická hesla. Policie ho okamžitě chytila, povalila na zem a odnesla do autobusu.

„Hanba! Gorbunov ať podá demisi,“ skandovali lidé s odkazem na předsedu moskevské volební komise. „Tohle je naše město, pusťte nás k volbám!“ vykřikovali také.

Společně s několika stovkami lidí jsme se ocitli v hloučku odděleném z jedné i druhé strany těžkooděnci v přilbách, kterým tady říkají kosmonauti. Z davu se ozývala různá hesla, především požadující čestné a svobodné volby. Některá jsou pochopitelná, jiné je obtížné slušně přeložit.

Střet protestujících a policistů. | Foto: Tatyana Makeyeva | Zdroj: Reuters

„Dají se přeložit. Přeložit se dá cokoliv,“ přesvědčovala zpravodaje Českého rozhlasu bohemistka Nina. Proč na demonstraci přišla? 

„Protože připravují Moskvu o možnost mírovým způsobem, beze zbraní řešit její problémy. Vzali nám skutečné volby a možnost navrhovat kandidáty, kteří získali podpisy mnoha Moskvanů. Teď nám řekli: ‚Vy neexistujete.‘ Proto na tuto demonstraci přišli i ti, kteří dřív nijak zvlášť nechodili,“ vysvětlovala Nina.

Student Roman se domnívá, že účast na této demonstraci má smysl v každém případě. „Je důležité ukázat, že existují lidé, kteří nesouhlasí s pošlapáváním svých práv jako voličů a občanů,“ řekl.

Vědec Michail považoval účast v demonstraci přímo za svoji občanskou povinnost: „Nebylo možné nepřijít. Je to svým způsobem rozhodující den. Je velmi důležité ukázat, že nejsme smíření se stavem věcí, že neakceptujeme tento výsměch volbám a ani tuto zločinnou moc.“

‚Moskevský teror‘

Sobotní protestní akce se podle policie zúčastnilo 3500 osob, podle organizátorů přišlo nejméně 5000 lidí. Server OVD-Info v neděli nad ránem napsal, že zadrženo bylo 1373 lidí. Ruské úřady zatím nesdělily, jakému obvinění dotyční čelí.

Agentura Reuters uvedla, že policisté lidi zatýkali ještě před zahájením akce a nakládali je do přistavených autobusů. V Moskvě byla kvůli protestu posílena bezpečnostní opatření, ještě před protestem dělala policie i domovní prohlídky.

Moskevská policie zasáhla proti nepovolené demonstraci za svobodné volby, zadržela přes 1000 lidí

Číst článek

Někteří aktivisté byli podle Reuters zatčeni dvakrát, když se po svém propuštění vrátili zpět na místo protestu. Policie zatýkala také náhodné kolemjdoucí, kteří se ocitli ve špatný čas na špatném místě.

Demonstrace trvala více než sedm hodin. Nejprve se konala u moskevské radnice a poté se protestující přesunuli na náměstí vzdálené asi kilometr odtud. Policisté při zásahu proti demonstrantům použili mimo jiné obušky, uvedl zpravodajský server BBC News.

Zásah policie odsoudila šéfka unijní diplomacie Federika Mogheriniová. „Toto zatýkání a neúměrné použití síly proti pokojným protestujícím zase znovu podrývá základní svobody vyjadřování, sdružování a shromažďování,“ uvedla její mluvčí.

Komunální volby se v Moskvě uskuteční 8. září. Půjde v nich o 45 míst v moskevském sněmu, avšak volební komise předem vyloučila kandidaturu několika desítek nezávislých uchazečů. Šéfka ruské ústřední volební komise Ella Pamfilovová prohlásila, že demonstrace rozhodnutí úřadů ohledně vyloučení části kandidátů nezmění.

„Poslední iluze, že se můžeme legálně účastnit politického dění, se vytratily,“ napsal v reakci na sobotní dění v Moskvě na twitteru bývalý opoziční poslanec a vyřazený kandidát Dmitrij Gudkov.

Policejní zákrok odsoudily i některé ruské noviny. Opoziční list Novaja gazeta píše o „moskevském teroru“, list Vedomosti konstatuje, že úřady použily sílu k potlačení protestu, „na který nedokázaly reagovat politickými prostředky“. Vládní deník Rossijskaja Gazeta naopak obvinil opozici z vydírání.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme