Moskva znovu hrozí odvetou kvůli protiraketovému štítu NATO

Rusko a Spojené státy opět jednají o protiraketové obraně NATO v Evropě. Moskva před květnovým summitem aliance v Chicagu pořádá svou vlastní dvoudenní konferenci. Ruští představitelé na ní alianční plány odmítli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Gordana Mirkovic

Zatímco zástupci amerického ministerstva obrany v úvodu schůzky zadoufali, že se oběma stranám povede vést konstruktivní rozhovor, ruský ministr obrany Anatolij Serdjukov upozornil, že debata o protiraketovém deštníku skončila podle Moskvy ve slepé uličce.

Ruští představitelé znovu zopakovali své výhrady a přesvědčení, že systém bude namířen proti ruským raketám, a ne potenciální hrozbě z Íránu nebo Severní Koreje, což podložili speciální počítačovou simulací.

Zároveň pohrozili možnými protiopatřeními vůči systémům rozmístěným v Evropě. To ale americká strana odmítá. Náměstek generálního tajemníka NATO Alexandr Vershbow pak ujistil, že štít nebude namířen proti Rusku. Moskvu vybídl ke spolupráci tak, aby ruský a alianční systém společně zvýšily bezpečnost v Evropě.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme