Moskvu ovládly protesty proti volebním podvodům

Tisíce lidí protestovaly v Moskvě proti vládě premiéra Putina. Demonstranti žádají vyšetření možných podvodů během nedělních parlamentních voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisíce Moskvanů dávaly v ulicích nelibost nad volebními podvody | Zdroj: ČTK

Průběh voleb i volební kampaň kritizuje ruská opozice, nezávislí pozorovatelé i monitorovací mise OBSE. Ruský prezident ale tvrdí, že se hlasování odehrálo v nejlepším pořádku a podle demokratických pravidel. Policie na tři stovky demonstrantů zatkla.

„Rusko bez Putina“. Na sedm tisíc lidí žádalo během mítinku s podtitulem „Volby jsou fraška“ odchod muže, jehož strana – jak tvrdí opozice i nezávislí pozorovatelé – nabrala většinu v parlamentních volbách pomocí podvodů a manipulací.

Přehrát

00:00 / 00:00

Protesty Moskvanů popsala z Moskvy zpravodajka Lenka Kabrhelová

Lídři liberální opozice, spisovatelé, aktivisté, básníci a novináři a další tisíce lidí odmítají výsledky voleb, během kterých zaregistrovali četná narušení i pozorovatelé OBSE, a žádají vyšetření všech přestupků.

„Volby jsou jasnou porážkou Putina a jeho strany podvodníků a zlodějů. Jejich číslům nikdo nevěří, nevěříme tomu, že mají 49 a půl procenta. Máme tisíce důkazů o tom, jak výsledky falšovali,“ prohlásil Boris Němcov, jeden z šéfů Strany národní svobody, které úřady odmítly registraci a tím pádem i znemožnily účast ve volbách.

„Sám jsem pracoval jako pozorovatel a to, co jsem viděl, bylo hrozné – vhazování dodatečných lístků pro vládní stranu, podvody při sepisování závěrečného protokolu. Všechno to mám zdokumentované,“ vysvětluje osmatřicetiletý manažer Sergej, proč neváhal v hustém dešti vyjít na ulici.

„Nelíbí se nám, co se v zemi děje, nejsme k tomu lhostejné. Chceme mít právo svobodně hlasovat a být slyšet, když říkáme, že jsme proti falšování voleb,“ shodují se studentky Dina a Anastasia a říkají, že volby podobně zaktivizovaly i řadu jejich vrstevníků – často považovaných za netečné k politice.

O tom, že Rusko je na počátku změn, je přesvědčen i další opoziční lídr Vladimir Ryžkov:

„Putin utrpěl porážku, ve skutečnosti nemohl dostat víc než 35 procent hlasů a dobře to ví. Netuší, co si počne v březnu, protože je jasné, že do prezidentských voleb jeho podpora ještě klesne. Jsem si jistý, že v roce 2012 Rusko čekají změny. Lidé se z poddaných mění na občany a chtějí svůj osud řešit sami,“ dodává Vladimir Ryžkov.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme