Moskvu už přestaly trápit dusivé plyny. Kdo za zápach může, není stále jasné

Zápach sirovodíku, který Moskvu sužoval v pondělí, už z ruské metropole vyvanul. Kdo za prudké zhoršení kvality vzduchu může, však stále není jasné. Prokuratura únik látek vyšetřuje jako trestný čin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Marc Veraart, CC BY-ND 2.0

Podezření padlo na moskevskou ropnou rafinerii ve čtvrti Kapotňa.

V okolí chemičky, která patří k největším v zemi, naměřil Úřad na ochranu přírody hodnoty aromatického uhlovodíku isopropylbenzenu, které několikanásobně převyšovaly normu.

Chemička, která patří společnosti Gazprom-Něfť, zodpovědnost za únik škodlivých látek do ovzduší odmítá.

Moskva má s kvalitou ovzduší své problémy dlouhodobě. Způsobují je jednak podniky – ruská metropole je velkým průmyslovým centrem – i doprava. Po městě jezdí asi šest milionů aut a benzin není vždy kvalitní.

„Když se podívám na balkon, tak dva dny po umytí už je tam vrstva takových černých sazí, které jsou mastné,“ přiblížil moskevský zpravodaj ČRo Martin Dorazín.

Když fouká vítr, dýchá se podle něj v rovinatém městě lépe, když ne, je to horší.

„Nicméně může to mít i opačný efekt, čehož jsme byli svědky před dvěma lety, kdy se Moskva dusila v dýmu z požárů, které vypukly kolem v Moskevské oblasti – v těch bažinách a lesích. To to zase ten vítr nafoukal přímo do centra a tady to zůstalo,“ připomněl Dorazín.

Martin Dorazín, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme