Moskvu zaplavily nápisy 'Já jsem Boris'. Lidé vzpomínali na Němcova

Moskvou prošly desetitisíce lidí k uctění památky zastřeleného Borise Němcova. Původně ruská opozice plánovala protivládní demonstraci na okraji města, po vraždě Němcova moskevská radnice povolila vzpomínkovou akci v centru nedaleko Kremlu. Průvod došel až až na místo, kde bývalý ruský vicepremiér zemřel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskvou procházejí tisíce lidí k uctění památky zastřeleného Borise Němcova | Zdroj: Reuters

Moskevská policie odhadla počet účastníků na 16,5 tisíce, jeden z organizátorů akce Alexandr Riklin mluvil až o 70 tisících lidí.

„Nesou vlajky Ruska, především ale portréty Borise Němcova, hesla jako například ‚Ty kulky mohly být namířeny i proti nám‘ a hodně plakátů je v souvislosti s nedávným incidentem v Charlie Hebdo ve stylu ‚Já jsem Boris‘,“ popsal atmosféru na místě zpravodaj České televize Miroslav Karas.

Podle zpravodaje agentury Reuters do pomalu kráčejícího průvodu přišly celé rodiny, staří i mladí lidé. V davu jsou vidět i ukrajinské prapory.

Opozice původně plánovala demonstraci proti hospodářské krizi v zemi a válce na Ukrajině. Moskevská radnice ji povolila pouze na okraj města, jenže po vraždě Němcova po dlouhém včerejším jednání nakonec souhlasila s demonstrací v centru, nedaleko Kremlu.

V centru Moskvy se sešly davy lidí, aby uctili památku zastřeleného odpůrce Kremlu Borise Němcova | Foto: Reuters

Pochod provázejí přísná bezpečnostní opatření, každý účastník musel projít bezpečnostním rámem, než byl vpuštěn na shromaždiště. V okolí hlídkují policejní jednotky.

Opoziční akce k uctění Němcovovy památky se konaly také v Petrohradu a dalších velkých ruských městech. Několik desítek lidí se sešlo i na Staroměstském náměstí v Praze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Moskvou prošel smuteční průvod za Borise Němcova. Sledoval ho i komentátor ČRo Libor Dvořák

Vyšetřování vraždy mezi tím stále pokračuje. Policisté nesdělili žádné bližší podrobnosti. Ví se jen o tom, že byl zadržen nedaleko místa činu bílý vůz, vyslechnuto několik očitých svědků a shlédnuty pouliční kamery.

Záběr ale není kvalitní. Policisté proto stále posuzují několik verzí – od provokace kvůli destabilizaci vnitropolitické situace, přes stopy islamistů a extremistů až po souvislost s ukrajinským konfliktem. Vůdce prokremelských Čečenců Kadyrov zase mluví o tom, že za vším stojí západní tajné služby.

Vyšetřovatelé nabízejí miliony rublů za odhalení vrahů Němcova

Číst článek

Za informace vedoucí k objasnění vraždy Němcova dnes vyšetřovatelé vypsali odměnu tři miliony rublů, v přepočtu asi 1,2 milionu korun.

"Anonymita všech informátorů je zaručena a kromě toho jsou operativci (...) připraveni vyplatit velkou odměnu ve výši tří milionů rublů za cennou informaci," citovala agentura TASS z vyjádření vyšetřovatelů. Současně zveřejnila telefonní čísla, na kterých se lze s operativním štábem vyšetřování spojit.

Miroslav Karas, ČRo, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme