Most Golden Gate láká turisty i sebevrahy. Stavět se začal před 80 lety

Golden Gate, tedy Zlatá brána, je symbolem amerického San Francisca. Stavba mostu, který se zapsal do historie, byla zahájena přesně před osmdesáti lety. Ocelový gigant natřený oranžovou barvou od té doby pronikl do řady filmů a písní, ovšem stal se i oblíbeným cílem sebevrahů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Most přes úžinu Golden Gate – ikona San Francisca | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Stavbu visutého mostu, který spojuje San Francisco s okresem Marin, zahájili stavbaři 5. ledna 1933. Nakonec trvala přes čtyři roky a bylo při ní potřeba počítat se zemětřeseními, s přílivy a odlivy i se silným větrem.

Když Kaliforňané most otevírali, byl se svými více než dvěma kilometry a sedmi sty metry nejdelší na světě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Karolína Rezková zjišťovala zajímavosti o mostu Golden Gate

Projížďka po mostě Golden Gate v kabrioletu sice může být pěkným zážitkem, ze šestiproudé silnice ale nemají cestující v nízkém autě téměř žádný výhled. Pro řadu turistů je proto zajímavější spíš pohled na most než samotná jízda po něm.

Dominanta zaujala i desítky režisérů. Most Golden Gate se objevil například ve filmech Základní instinkt, Skála nebo Superman. A když skupina The Queen nazpívala v roce 1989 píseň The Miracle, mezi výčtem zázraků nechyběla ani Zlatá brána.

V březnu před dvěma lety skočil z mostu vysokého přes 67 metrů středoškolák a přežil. Mladíka, povzbuzovaného před činem i po něm spolužáky, tehdy z vody vytáhl místní surfař.

Mnoho lidí ale podobné štěstí nemá. Skokem z mostu prý podle kalifornských úřadů spáchá sebevraždu kolem 25 lidí ročně.

Kristina Winklerová, Karolína Rezková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme