Motivem střelby na clevelandské škole byla zřejmě pomsta

Státní veřejné školy v americkém státě Ohio jsou dnes zavřené, aby se studenti i učitelé vzpamatovali z další tragické střelby. K události došlo večer našeho času, v době, kdy byl v Clevelandu teprve den. Půl roku po masakru na Virginské universitě tam střílel na střední školách student. Na chodbách školy postřelil dva dospělé a dva žáky a nakonec sám spáchal sebevraždu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po střelbě na střední škole v Clevelendu

Po střelbě na střední škole v Clevelendu | Zdroj: ČTK

Mladý pachatel byl několik dní před svým útokem z této školy vyloučený, a tak, i když je vyšetřování všech okolností této tragické střelby je teprve v plném proudu, už teď se dá s velkou pravděpodobností soudit, že šlo o pomstu. 14letý Asa Coon totiž krátce po svém vyloučení ze školy hrozil, že ji vyhodí do vzduchu a že všechny propíchne. Tyto hrozby ale bohužel prozradili jeho spolužáci až nyní. Svědci uvádějí, že nestřílel bezhlavě, ale že šel za vytipovanými cíly.

Asa postřelil dva učitele a nejméně v jednom případě přitom pokřikoval nenávistné komentáře. Policie také vyšetřovala, jestli nemohlo jít o rasový motiv, protože Asa byl běloch, zatímco škola je z devadesáti procent černošská. To ale podle černošských dětí nehrálo roli.

Studenti o pachateli prohlašovali, že byl vždy "divný." Asa Coon byl menší a silnější. Ze školy ho vyloučili kvůli opakované rvačce. Určitě bral svůj akt pomsty velice symbolicky, protože se v den střelby oblékl celý do černého. Z vyšetřování teď také vyplývá, že ve své čtvrti patřil do gangu nebezpečných dětí. Ideální nebylo ani jeho rodinné zázemí. Dva dny před touto tragickou událostí také policie zatkla jeho bratra právě kvůli incidentu spojenému se střelbou. Zatím není jisté, kde Asa získal oba revolvery, kterými ve škole střílel, protože jako nezletilý si je nemohl pořídit legálně. Policie také u něj doma objevila celý arzenál útočných nožů.

Škola teď čelí velké kritice, protože zrušila detektor kovů. Nikdy totiž nezaznamenala žádné vážnější incidenty. Chodili tam chudší studenti, ale brali školu vážně. 94 z nich úspěšně maturovalo, což je vysoko nad průměr státu Ohio. Celý průběh tragédii teď pitvá tým kriminalistů. Ukázalo se totiž, že byl Asa ve škole už nějakou dobu před střelbou. Jeden z jeho mladších bývalých spolužáků ho dokonce viděl na záchodě, jak si nabíjí zbraně. Schoval se ale v kabince, ani nedutal, protože se bál, že jde zabít jeho. Policie byla na místě střelby okamžitě. Ale vytýká se jí, že neprohledala Asův pokoj, když před dvěma dny zatýkala jeho bratra.

Tragédie v Clevelandu přišla půl roku po ještě větší tragédii na universitě ve Virginii, kde střílel jihokorejský student. Paradoxně ale celkově násilí na amerických školách oproti divokým sedmdesátým a osmdesátým létům pominulo. Statisticky také nejde o masový jev, musíme si uvědomit, že Spojené státy jsou velké jako většina států Evropské unie dohromady. Ale sociologové upozorňují, že se v minulosti řešil hlavně problém předměstských škol, zatímco v centrech velkých měst mnohde problémy přetrvávají. Obecně také podle nich pokulhává výchova v amerických rodinách. Řada rodičů nedokáže dětem dostatečně vštípit, jaké můžou být důsledky jejich chování. Nakonec fatální i pro ně samotné.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme