Motivy bostonského atentátu jsou stále neznámé, útočník nemůže vypovídat

Americká policie zatím nemohla obvinit ani vyslechnout podezřelého z útoku na bostonský maraton. Zdravotní stav útočníka je totiž vážný, ale stabilizovaný. Bezpečnostní složky ho po rozsáhlé pátrací akci zadržely včera ve Watertownu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

FBI vyšetřuje okolí lodi, v níž se skrýval podezřelý z atentátu | Zdroj: Reuters

Spojené státy stále neznají motiv pondělních útoků na mezinárodní maraton. 19letý podezřelý Džochar Carnajev leží pod přísným bezpečnostním dohledem na jednotce intenzivní péči v bostonské nemocnici.

Na přípravě atentátu se zřejmě podílel pouze se svým starším bratrem, kterého v pátek policisté zastřelili.

Přehrát

00:00 / 00:00

O diskusi kolem dalšího osudu Džochara Carnajeva, která se rozpotala ve Spojených státech, informuje tamní spolupracovník Českého rozhlasu Dušan Neumann

Vážně zraněný Džochar Carnajev je zatím ve stavu, kdy nemůže být vyslýchán, a proto ještě nebyl z ničeho obžalován.

Při dopadení byl v bezvědomí a nebyl mu proto přečten výčet práv zatčeného. Atentátník ještě neotevřel ústa a už se vyrojila řada právních aktivistů starostlivých o jeho lidská práva při vedení výslechu.

Navíc se otevírá otázka, kde a podle jakých zákonů bude souzen. Pokud by to bylo podle zákonů státu Massachussetts, který nezná trest smrti, mohl by dostat až doživotí.

Pokud by byl souzen jako nepřátelský bojovník na základě federálních zákonů proti terorismu, nebyl by trest smrti vyloučen.

Ja ale také možné, že Džochar Carnajev už nikdy nebude mluvit. Podle amerických médií má totiž poraněné hrdlo. Spekuluje se, že se ve svém úkrytu pokusil o sebevraždu tím, že si vložil pistoli do úst a stiskl spoušť.

K vyšetřování se mezitím vyjádřila i matka obou atentátníků: "Sledovali ho tři nebo pět let, věděli, co můj syn dělal. Kontrolovali každý jeho krok a teď říkají, že to byl teroristický čin. Moji synové jsou nevinní."

Starší Tamerlan údajně během cesty do Ruska strávil nějaký čas u příbuzných na Kavkazu, několik týdnů měl pobývat i v Čečensku. Pravý důvod, proč jel do Ruska, byl ten, že si tam měl nechat prodlužit pas. Byl totiž stále ruským občanem, americké občanství nedostal.

Co se ale v Rusku stalo, nebo s kým se tam setkal, nemůže nikdo s jistotou říci. Neexistují žádné důkazy, že by se napojil na kavkazké extremisty.

Petra Procházková, Dušan Neumann, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme