Moussaoui přiznal částečnou vinu, vzápětí vše odvolal

První obžalovaný v souvislosti s teroristickými útoky na New York a Washington Zacarias Moussaoui dnes před tribunálem ve městě Alexandria doznal vinu. Přiznal se však jen k části obvinění z podílu na přípravě těchto akcí. Krátce poté opět vše odvolal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zacarias Moussaoui - soudní kresba | Foto: ČTK/EPA

Žaloba proti Moussaouimu obsahuje šest bodů, přičemž na čtyři se může vztahovat trest smrti. Těmito obviněními jsou spiknutí s úmyslem spáchat mezinárodní teroristický čin, spiknutí s úmyslem dopustit se pirátského únosu letadla, spiknutí s úmyslem zničit letadla a spiknutí s úmyslem zneužít zbraní hromadného ničení.

Soudkyně federálního soudu v Alexandrii Leonie Brinkemaová, která minulý týden na minulém slyšení odložila Moussaouiho plné přiznání s tím, že obviněný nemusí rozumět důsledkům svého rozhodnutí, nakonec přijala jeho doznání jen v několika bodech obžaloby. "Nechtěl bych, aby došlo k nedorozumění. Doznání neznamená, že se doznávám k obvinění v celém rozsahu," zdůraznil Moussaoui s tím, že míru viny ještě upřesní. Zároveň byl soudem uznán mentálně způsobilým.

Vzápětí Moussaoui vzal své doznání zpět a vinu popřel. Argumentoval přitom Alláhem. Soudkyně jeho rozhodnutí přijala s tím, že jeho předcházející doznání nebude bráno v potaz. Jde již o několikátý zásadní zvrat v jeho postojích a prohlášeních. Čtyřiatřicetiletý francouzský muslim nespolupracuje s advokáty, které mu určil soud, ale snaží se dostat svůj případ před porotu.

Moussaouiho zatkly úřady loni 16. srpna a obžalován byl v prosinci. Podle amerických vyšetřovatelů měl být jedním ze sebevražedných atentátníků, kteří unesli čtyři dopravní letadla a zamířili je na Světové obchodní středisko v New Yorku a na Pentagon. Upozornil na sebe podezřelým jednáním v pilotní škole ve státě Minnesota, kde neměl zájem naučit se s letadlem startovat a přistávat. Vyšetřovatelé se domnívají, že měl být dvacátým únoscem.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme