Nad Londýnem má rozkvést mrakodrap ‚tulipán‘. Bude druhou nejvyšší budovou západní Evropy

Londýn schválil stavbu proskleného mrakodrapu přezdívaného tulipán, ze kterého uvidí návštěvníci britskou metropoli jako na dlani. Nad centrem města má rozkvést ve výšce téměř 305 metrů. Stal by se tak druhou nejvyšší budovou v západní Evropě. Kritici ale upozorňují, že by tulipán mohl narušit výhled na historický Londýn. Na informaci upozornil server Aktuálně.cz.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba nového mrakodrapu má v centru Londýna začít příští rok. A pokud půjde vše podle plánu, tak dokončen má být v roce 2025.

Tulipán získal tuto přezdívku kvůli svému tvaru. Budova má vysoký tenký „stonek“ zakončený prosklenou oválnou kopulí, která připomíná právě jeho nerozvinutý květ.

Jak vypadá svět ze 148. patra? Dubajský mrakodrap Burdž Chalífa nabízí luxus v oblacích

Číst článek

V tulipánu má být rozhledna, galerie, bar a také restaurace. Návštěvníci z ní budou mít 360stupňový výhled na Londýn. A součástí má být i vzdělávací centrum pro školy.

Kritici stavby nicméně upozorňují, že nový mrakodrap by mohl narušit výhled na historický Londýn, například na slavnou pevnost Tower, která leží na břehu řeky Temže nedaleko mostu Tower Bridge.

Londýnské letiště se také obává, že vysoká budova by mohla v dané lokalitě zhoršit používání radaru.

Úřady britské metropole ale i přes kritiku stavbu povolily. „Po dlouhé diskusi se komise dohodla na povolení této opravdu jedinečné atrakce pro návštěvníky,“ uvedl předseda londýnského plánovacího výboru Chris Hayward s tím, že budova by mohla do finančního centra metropole přivést přes milion návštěvníků ročně. Pro hlasovalo osmnáct členů, sedm bylo proti.

V tulipánu má být rozhledna, galerie, bar a také restaurace. Součástí má být i vzdělávací centrum pro školy. | Zdroj: Foster and Partners

Budovu navrhovalo mezinárodní studio se sídlem v Londýně Foster and Partners založené v roce 1967, které stojí například za kancelářskou budovou 30 St Mary Axe známou také jako Gherkin, v překladu okurka. A stavbu má financovat brazilský miliardář Jacob Safra pocházející ze syrské rodiny bankéřů.

Mrakodrap Gherkin v Londýně | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Podmínkami spojenými s novým mrakodrapem pak budou například přísná bezpečnostní opatření nebo omezení prodeje vstupenek během dopravních špiček v Londýně.

Po staletí byl nejvyšší londýnskou budovou katedrála svatého Pavla, kterou v 17. století postavil Sir Christopher Wren. Měří zhruba 108 metrů. Zatím nejvyšší londýnskou budovou je od roku 2012 mrakodrap Shard, v překladu střep, který má 95 podlaží a měří téměř 310 metrů.

Druhou nejvyšší je pak kancelářská budova One Canada Square z roku 1991, která má 50 podlaží a měří 235 metrů. V Londýně je nyní více než 540 budov vyšších než dvacet podlaží, uvedla agentura Reuters.

Stavba nového mrakodrapu tulipán má v centru Londýna začít příští rok. A pokud půjde vše podle plánu, tak dokončen má být v roce 2025. Na vizualizaci je vidět i kancelářská budova 30 St Mary Axe známá také jako Gherkin, v překladu okurka (první vlevo od tulipánu). | Zdroj: Foster and Partners

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme