Mrazivé počasí sevřelo Evropu, komplikovalo především dopravu

Náledí a sníh ochromily provoz na několika letištích ve Francii. Mráz také poškodil železniční trať a způsobil dlouhá zpoždění vlaků. Francie také dosáhla na nový rekord v denní spotřebě elektřiny. Francouzi odebírali ve špičce asi padesátinásobek výkonu českého Temelína. Dvacetistupňové mrazy zasáhly také Německo. Potíže mělo letiště ve Frankfurtu nad Mohanem i berlínská rychlodráha. Na rakouské dálnici A3 zase náledí způsobilo hromadnou nehodu. V Polsku si silný mráz vyžádal už osm obětí, většinou bezdomovců. Nebývalá zima udeřila také na Velkou Británii, kde kvůli silnému sněžení zůstaly zavřené některé školy. Sníh a led komplikovaly také dopravu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zima | Foto: Alexandr Pícha

V některých oblastech Velké Británie napadl sníh a teplota tam v noci na dnešek klesla na - 11 stupňů Celsia. Podobné počasí se očekává i v dalších dnech. Dětem se nečekaně prodloužily vánoční prázdniny, když celá řada škol byla zavřena pro poruchy na ústředním topení.

Kvůli mrazům byl na mezinárodním letišti v Birminghamu přerušen provoz na 90 minut a podobné prodlení bylo hlášeno na letišti v Lutonu u Londýna což si vyžádalo přesměrování celé řady letů.

Podle informace BBC bylo zavřeno 15 škol v hrabství Gloucesetershire na západ od Londýna a nejméně jedenáct škol ve východoanglickém hrabství Kent.

Vodohospodářská společnost Severn Trent vyzvala osm milionů zákazníků ve střední Anglii a Walesu, aby si chránili rozvod vody poté co byly hlášeny zamrzlé trubky i při provozu ústředního topení.

V hrabství Lincolnshire zahynula třicetiletá žena, když její auto skončilo na zamrzlém železničnímn přejezdu v cestě projíždějícího vlaku.

Kruté mrazy jsou i v Česku. Přečtěte si podrobnou předpověď počasí, kterou pro vás připravujeme každý den z údajů od Českého hydrometeorologického ústavu.

Přečtěte si také:
Silné mrazy v Polsku si vyžádaly už 8 lidských životů
Meteorologové naměřili -22 stupňů Celsia
Česko má za sebou nejmrazivější noc letošní zimy

Milan Kocourek, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme