Extrémní mrazy sužují sever Evropy. Sněhová bouře ve Švédsku uvěznila přes 1000 automobilů na dálnici

Extrémní mrazy a sněhové bouře narušily dopravu ve Skandinávii, kde některé školy kvůli mrazivému počasí zrušily výuku. Kvůli mrznoucímu dešti a ledovce jsou problémy i v Polsku. V západní Evropě silný vítr a přívalové deště způsobily záplavy. Informoval o tom ve čtvrtek server The Guardian. Husté sněžení uvěznilo přes tisíc automobilů na více než 24 hodin na švédské dálnici, cestujícím musela potraviny i pitnou vodu doručit armáda.

Stockholm/Londýn/Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Extrémní mrazy omezily dopravu ve Švédsku

Narušení provozu na hlavním tahu E22 ve Švédsku začalo již ve středu ráno | Foto: Johan Nilsson | Zdroj: Profimedia

Teploty v severských zemích klesly ve středu již druhý den po sobě pod minus 40 stupňů Celsia. Ve švédském Laponsku klesla rtuť teploměru na minus 43,6 stupně Celsia, což je nejnižší lednová teplota zaznamenaná ve Švédsku za posledních 25 let, informovala švédská tisková agentura TT.

Nory překvapila sněhová bouře. Úřady uzavřely školy a veřejná doprava ve městech kolabuje

Číst článek

Extrémně nízké teploty, sníh a vichřice narušily dopravu po celé Skandinávii, kde bylo uzavřeno několik mostů a některé vlakové a trajektové spoje byly zrušeny. Řada škol také zrušila výuku. Policie na většině území Dánska vyzvala řidiče, aby kvůli sněhu a vichru v severní a západní části země nikam zbytečně nejezdili.

Narušení provozu na hlavním tahu E22 ve Švédsku začalo již ve středu ráno, kdy se kvůli sněhu stala silnice neprůjezdnou v obou směrech mezi Hörby a Kristianstadem. Stovky aut zastavily v závějích.

„Je to naprostý chaos,“ řekla policejní mluvčí Evelina Olssonová serveru BBC. Sněhové pluhy přijely ve středu večer a policie a záchranáři pracovali celou noc na vyproštění lidí.

Erika Sepeliovaiteová řekla webu Aftonbladet, že ji, její dvě děti a psa vyprostili po 19 hodinách. Deníku Expressen řekla, že byli vysvobozeni, když záchranáři ve čtvrtek ve 4.30 ráno odstranili bariéru na silnici a umožnili jim odjet.

Na místo byli vysláni vojáci, aby uvězněným lidem dodali jídlo a vodu. „Problém je v tom, že sněží tak hustě, že silnice je zasypaná už půl hodiny po projetí sněžného pluhu,“ řekla mluvčí Olssonová. Ve čtvrtek ráno už byla řada osobních aut odklizena, ale nákladní vozidla stále zůstávala v závějích.

Mrazivý víkend. Noční teploty klesnou pod minus 12 stupňů, dál bude platit výstraha před povodněmi

Číst článek

Mráz ze Sibiře

Vlna studeného vzduchu ze Sibiře a arktické oblasti se přehnala také přes západní Rusko, přičemž teploty v Moskvě a dalších oblastech klesly na minus 30 stupňů Celsia, což je výrazně pod průměrnou teplotou pro začátek ledna. Úřady v Moskvě, Petrohradě a dalších oblastech vydaly varování před možným ohrožením zdraví obyvatel.

Kvůli mrznoucímu dešti na severu a severovýchodě Polska nabíraly vlaky několikahodinové zpoždění. Zatím nejdelší měl spoj z Malborku na letiště v Gdaňsku, který místo v 5.50 vyjel až asi ve 14.00.

Vlak jedoucí mezi městem Bydgoszcz a Varšavou měl více než šestihodinové zpoždění. Některé zejména regionální spoje nevyjely vůbec. Namrzalo trakční vedení, někde z něho železničáři kladivy otloukali led, uvádí zpravodajská televize TVN24 na svém webu. Zpoždění nabírala také letadla na letišti Lecha Walesy v Gdaňsku, protože je pokrývala silná vrstva ledu.

V několika obcích na severu Polska ve čtvrtek odpadlo dětem vyučování, protože někde kvůli ledovce nejezdily autobusy, jinde jsou zase bez dodávek elektřiny.

Bouře Henk

V některých částech západní Evropy nadále řádila bouře, kterou meteorologické služby Británie, Irska a Nizozemska pojmenovaly Henk. V celé Británii způsobila výpadky elektřiny, jedno úmrtí, problémy v dopravě, škody na majetku a narušení provozu.

Ve Francii, Německu a Británii hrozí záplavy. Dochází k přerušení výuky, řada lidí opouští domovy

Číst článek

Ve Francii od neděle sužují severní departementy Pas-de-Calais a Nord silné deště, které si podle místních úřadů vynutily evakuaci asi 200 lidí a 10 000 domácností je kvůli nim bez proudu.

Silnice ve městě Blendecques se proměnily ve vodní toky a úřady ve středu doporučily obyvatelům oblastí, pro které platí povodňová pohotovost, aby omezili svůj pohyb, dokud hladina vody neklesne.

Česká pomoc Francii

Stovky záchranářů z celé Francie se mobilizovaly, aby pomohly lidem ze zaplavených domů a uvolnily silnice. Do země míří posily personálu i techniky z Česka, Slovenska a Nizozemska.

Z Česka do Francie vyjel osmnáctičlenný tým z Hlučína spolu s čerpadly a další technikou. Hasiči mají na místo dorazit ve čtvrtek večer.

Výkonná čerpadla odvedla až 60 000 metrů krychlových vody z nejhůře postižených měst směrem k Lamanšskému průlivu a snížila hladinu vody v okolí delty řeky Aa, uvedla v prohlášení regionální prefektura.

Národní meteorologická služba ve čtvrtek zachovala varování před povodněmi a větrem pro několik regionů v severní Francii a na hranicích s Belgií, Lucemburskem a Německem, kde se předpokládají další deště a vítr o rychlosti až 100 kilometrů za hodinu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme