Mrazy v Evropě: stovky mrtvých, zamrzlé moře i přerušené testy F1

Počet obětí mrazivého počasí v Evropě stále rapidně roste. Na Ukrajině už zemřelo přes 100 lidí, většinou bezdomovců. V Rusku si mráz za leden vzal 64 lidských životů, desítky dalších osob zemřely v Polsku, Rumunsku na Slovensku i v Česku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arktické mrazy sevřely také ruskou metropoli Moskvu | Zdroj: Reuters

Nejhorší situace je na Ukrajině. V nemocnicích tam leží víc než 1200 lidí s omrzlinami.

Vláda už vydala nařízení, aby zdravotnická zařízení po ošetření nepropouštěla sociálně slabé, protože by jim ať už doma, nebo na ulici hrozilo další nebezpečí.

Zároveň státní úřady otvírají nová centra pro bezdomovce. V celé zemi už jich jsou téměř tři tisíce. Další zřizuje Červený kříž.

Přehrát

00:00 / 00:00

Následky tuhých mrazů v Evropě shrnuje redaktor Ondřej Bouda

Ukrajinský premiér přiznal, že za poslední tři dny spotřebovala jeho země miliardu kubíků plynu, což je výrazně nadprůměrná spotřeba.

Problémy má i mnoho dalších zemí. Teploty klesly o mnoho stupňů pod dlouhodobý normál téměř v celé Evropě a na řadě míst lámou rekordy. Nezvykle mrazivé počasí tak trápí i regiony, které jsou jinak na zimu zvyklé.

Třeba na severu Slovenska vyhlásili ve městě Stará Lubovňa stav nouze. Kvůli mrazům se přerušila dodávka vody do města. Není ani možné přistavit cisterny, které by okamžitě zamrzly, a tak si obyvatelé musí poradit bez ní. Teploty klesají až na 28 stupňů pod nulou.

Pobřeží Černého moře pod ledem

Návštěvníci Rumunska teď mají jedinečnou příležitost podívat se na zamrzlé Černé moře. Ve městě Constanta uvízlo v ledu mnoho lodí. Moře je zamrzlé asi až 400 metrů od pobřeží a led je tlustý okolo 40 centimetrů.

Mrzne také v bývalé Jugoslávii. V Srbsku sníh odřízl na 11 tisíc vesnic od světa. Vesničané nalézají ráno doslova mražená kuřata nebo krocany ve svých kurnících. A snesená vejce jsou prý uvnitř také zmrzlá.

Zamrzlé Černé moře na Ukrajině | Foto: Reuters

V sousední Bosně a Hercegovině převzala zásobování armáda, která jídlo rozváží vrtulníky a zároveň evakuuje starší lidi do bezpečí. Zasněžené jsou i chorvatské pláže.

U italské Boloně zamrzl vlak, respektive trakční vedení. Náhradní spoj, který jel pro uvězněné cestující, potkal stejný osud a záchranářům trvalo několik hodin, než všechny lidi osvobodili. Dráhy v celé Itálii vypravily jen 70 procent spojů.

Stáj Ferrari musela přerušit přípravu na letošní sezónu formule 1 a v Římě kvůli sněhu zůstaly dnes zavřené školy, Koloseum i Římská fóra. V Markách a v Abruzzu odřízla mnoho obcí od světa až půlmetrová sněhová vrstva.

'Čůrající chlapeček' v Bruselu je kvůli mrazům bez vody

Číst článek

Problémy hlásí i jižní Francie, sněží třeba na Korsice. V Belgii museli kvůli mrazům vypnout čůrajícího panáčka, aby ho mrznoucí voda nepoškodila.

Nešťastní z mrazů jsou manažeři německého BMW. Ti si totiž už dříve za 300 eur koupili právo na pojmenování frontálního systému po jednom ze svých vozů a teď se omlouvají za to, že Cooper přinesl do Evropy smrt.

Ondřej Bouda, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme